Praca zdalna stała się rozwiązaniem w dobie koronawirusa. Znacząco zwiększyła się liczba osób, które zmuszono do wykonywania pracy w domu. Wielu z nich nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, zapanować nad rodziną, rozplanować sobie dnia. Inni są zadowoleni z takiej formy pracy, dostrzegając jej zalety. Dla wszystkich jest to świetna okazja, by spróbować czegoś nowego i przekonać się, na czym naprawdę polega praca zdalna i czy jest ona dobrym rozwiązaniem dla każdego?

Praca zdalna w dobie koronawirusa

Koronawirus pojawiając się w Europie, spowodował prawdziwą rewolucję w sposobie wykonywania pracy. Wiele firm musiało z dnia na dzień przestawić się i przenieść swoją działalność w świat wirtualny. Nowe regulacje zawarte w specustawie z 2 marca, odnoszą się też do zagadnień pracy w sytuacji kryzysowej. Według tej ustawy pracodawca może zlecić pracownikowi pracę zdalną, wykonywaną z domu. Dla pracowników, którzy dotąd siedzieli za firmowym biurkiem, sytuacja taka może stanowić spore wyzwanie.

Praca zdalna nie jest dla każdego

Rzeczą oczywista jest, że pracy zdalnie nie może wykonywać każdy. Istnieją cztery kategorie pracy wykonywanej w domu, przy czym tylko niektóre z nich, wykonywane dotychczas przez freelancerów, można uznać za prace zdalne.
Nie wszyscy mogą pracować zdalnie, gdyż po prostu w pewnych zawodach nie ma takiej możliwości. Trudno wyobrazić sobie sprzedawcę, farmaceutę, kosmetyczkę, czy pracowników służb mundurowych, ratowniczych czy medycznych, którzy wykonywaliby swoją pracę zdalnie. Oczywiście istnieje handel internetowy, ale nie wszystko da się kupić przez Internet. Nawet gdyby tak było, to wciąż potrzebować będziemy dostarczycieli. Wśród zawodów, które mogą pracować z domu, jest cała rzesza urzędników, księgowych, grafików i innych z branży kreatywnej.

Praca zdalna – obowiązki pracodawcy

Nie tylko pracownik musi się przygotować do wykonywania pracy w domu. Pewne obciążenia i obowiązki spoczywają również na pracodawcy, który musi zadbać o sprawną komunikację z pracownikiem, wyposażyć go w odpowiednie narzędzia oraz zadbać o procedury, organizację, możliwość kontroli wyników i bezpieczeństwo danych.
Pracując zdalnie, pracownik potrzebuje uregulowań dotyczącym m.in. bezpieczeństwa danych osobowych, czy tajemnicy firmy. Dlatego pracodawcy, wysyłając pracowników do pracy w domu, powinni określić odpowiednie procedury dotyczące pracy zdalnej oraz wprowadzili zabezpieczenia techniczne, takie jak szyfrowane połączenia, szyfrowanie pamięci wewnętrznych, kart, nośników.
Ważne jest też korzystanie z urządzeń służbowych jak laptopy, komórki oraz firmowa poczta elektroniczna. Istotne jest też dostarczenie pracownikom narzędzi pracy w postaci oprogramowania lub dostępu do środowiska pracy w sieci. Pracodawca musi upewnić się, że pracownik wysłany do pracy w domu, ma odpowiednie warunki do wykonywania pracy zdalnej, szybkie łącze internetowe oraz odpowiednie warunki mieszkaniowe.

Organizacja pracy zdalnej

Pracownik, który został skierowany do pracy w domu, może czuć się zagubiony i nie zawsze dobrze radzi sobie w nowej sytuacji. Podstawą jest dobry plan i organizacja pracy własnej oraz zachowanie równowagi między pracą a czasem wolnym.

Praca zdalna, a rodzina

Podstawa musi być zmiana myślenia, zarówno naszego, jak i całej rodziny. Dzieci i współmałżonek musi zaakceptować, że w określonym czasie jesteśmy dla nich niedostępni, gdyż pracujemy. Z osobami dorosłymi oraz starszymi dziećmi możemy o tym podyskutować, prosząc o zachowanie spokoju w czasie kiedy pracujemy. Gorzej jest z maluchami, które mogą nie rozumieć, że mama jest, ale jakby jej nie było. Paradoksalnie lepiej pracować przy niemowlaku, który dużo śpi, niż przy aktywnym przedszkolaku. Tutaj może pomóc jedynie dodatkowa osoba do opieki, gdyż takie dziecko nie zajmie się sobą na dłużej.

Zaplanuj swój dzień

W pracy zdalnej podstawą jest dobry plan, określający zadania i czas potrzebny do ich wykonania. Trzeba ustalić priorytety, podzielić prace na odcinki i ustalić przerwy. Pomocne będą w tym różne narzędzia i aplikacje np. Pomodoro.
Przerwy wykorzystujemy na rozprostowanie kości, pójście do toalety, czy przygotowanie kubka herbaty. Podczas pracy nie rozpraszamy się, wyłączamy media społecznościowe i staramy się pracować efektywnie. Nie warto odkładać wykonania prac na później, na ostatnią chwilę, gdyż zakłóca to spokój i nie pozwala się zrelaksować. A przecież dobry plan dnia, powinien uwzględniać również zajęcia poza pracą, wyjście na spacer, czytanie książek, zabawę z dziećmi itp. I nie zapominać o rozdziale życia na sferę prywatną i zawodową. To, że pracujemy w domu, nie oznacza dyspozycyjności przez 24 godziny na dobę.

Zadbaj o odpowiednie miejsce pracy

Na koniec rzecz banalna, ale bardzo ważna, czyli miejsce pracy. Oprócz organizacji pracy równie ważne jest wyznaczenie swojego miejsca do pracy. Nie jest dobrze pracować z łóżka, możecie mi wierzyć, gdyż już to przerabiałam. Najlepszym, wręcz idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie własnego pokoju do pracy. Jeżeli nie możemy sobie na to pozwolić, to powinien być to, chociażby spokojny kąt w pokoju, z odpowiednim oświetleniem, biurkiem i wygodnym krzesłem, które zadba o nasz kręgosłup. Ważne by było to miejsce kojarzące się z pracą i takie, które możemy opuścić po wykonaniu obowiązków zawodowych.

Praca zdalna ma swoje dobre i złe strony. Może być dobrą alternatywą lub stać się koszmarem. Wszystko zależy, w jaki sposób ją wykonujemy, w jakich warunkach i z jakim wsparciem. Wymaga dobrej organizacji i samodyscypliny, dlatego, nawet gdy można ja wykonywać z domu, nie jest rozwiązaniem dla każdego.

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL