Freelancer wybiera wiele różnych dziedzin, jednak najwięcej z nich koncentruje się na branżach związanych z dziennikarstwem, fotografią, pisaniem tekstów na zlecenie, a także w zawodach związanych z informatyką. To głównie informatycy, programiści oraz graficy komputerowi.

Najczęściej freelancerzy są specjalistami w swojej dziedzinie, realizują projekty na zlecenie, oczywiście płatne. Pracują na własny rachunek, najczęściej we własnym domu.

Jakie prace może wykonywać freelancer?

Grafik komputerowy zajmować się będzie tworzeniem różnego rodzaju materiałów reklamowych i publikacji. Może pracować w Internecie, tworząc ulotki, foldery, plakaty, animacje, strony internetowe, banery, wizytówki, albumy i wiele prac pokrewnych.

Programista będzie pisać programy komputerowe i wprowadzać je do użytku.

Copywriter zarobi pisząc teksty na potrzeby rynku reklam, artykuły, wpisy na bloga, teksty reklamowe, wpisy do katalogów oraz inne treści do zamieszczenia w Internecie.

Korektor zajmie się korektą i redakcją tekstów. Teoretycznie może zajmować się tym copywriter, jednak nie każdy copywriter zna się na korekcie i nie każdy korektor umie pisać teksty

Tłumacz zarobi biorąc zlecenia za tłumaczenia tekstów w Internecie, tłumaczenie książek czy dokumentów. Może też zostać podwykonawcą dla biur tłumaczeń.

Fotograf może założyć swoje mini studio lub zając się fotografią plenerową lub okolicznościową. Zwykle otrzymuje zlecenia na podstawie swojego portfolio

Jest jeszcze telepraca, ale o tym kolejnym razem…

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL