Dla pisarza, copywritera, dziennikarza, blogera i każdej osoby, która posługuje się słowem pisanym, bardzo ważne jest zachowanie poprawności językowej. Nie chodzi bynajmniej tylko o styl, czy prawidłowe użycie słów, ale także o błędy ortograficzne, gramatyczne oraz tak prozaiczne błędy, jak literówki.
Na szczęście istnieją narzędzia do edycji i korekty tekstu, dzięki którym każdy artykuł, czy wpis zostanie poprawiony, ugładzony i przystosowany do czytania.

Wybrane narzędzia do edycji i korekty tekstów:

Poniżej przedstawiam listę 5 przydatnych narzędzi edytorskich, które ułatwią pracę nie tylko amatorowi, ale również profesjonaliście.

KorektorOnline.pl

Korektor Online to aplikacja, która wyszukuje w tekście błędy ortograficzne i interpunkcyjne, a także podstawowe błędy stylistyczne i gramatyczne. Dodatkowo aplikacja sugeruje też poprawki tekstu. W przypadku tekstów prostych jest to narzędzie bezawaryjne, jednak w przypadku tekstów skomplikowanych językowo lub gdy dokument jest dla nas ważny, lepiej skorzystać z usług profesjonalnego korektora.

Ortograf.pl

Ortograf to serwis internetowy, który umożliwia sprawdzanie poprawności ortograficznej, stylistycznej, a także gramatycznej w 28 językach, w tym w języku polskim. Serwis jest ogólnodostępny i bezpłatny oraz stanowić może pierwszą pomoc językową. Niestety program nie znajduje wszystkich błędów, dlatego w przypadku ważnych dokumentów warto posiłkować się innymi pomocami lub skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego korektora.

Zecerka to więcej niż narzędzie korektorskie

Interesującym narzędziem jest Zecerka, która służy nie tylko do korekty, ale również pomaga prawidłowo ułożyć tekst, zgodnie z zasadami typograficznymi. Dzięki programowi tekst zostanie wyjustowany, a sierotki przeniesione do nowej linii. Korzystając z programu, otrzymujemy tekst poprawiony oraz gotowy do wstawienia w miejsce docelowe.
Korzystanie z programu jest bardzo proste i intuicyjne. Przed skorzystaniem z niego ustawiamy reguły dotyczące podziału wyrazów, błędów oraz innych dodatkowych. Ustalamy, w jaki sposób mają zostać podzielone wyrazy, decydujemy jakie wyrazy mają zostać przeniesione do nowej linii, czy zdecydować o usunięciu formatowania. Program zapewnia spore możliwości edycyjne i korektorskie, dlatego szczerze go polecam.

Jasnopis – dla lepszego zrozumienia

Jasnopis to narzędzie, które powstało w ramach projektu językoznawców Uniwersytetu SWPS. Jest to twór pracy filologów, lingwistów, psycholingwistów oraz informatyków tejże uczelni. Skierowany jest do twórców słowa pisanego, do twórców tekstów użytkowych, a głównym celem programu jest ocena stopnia zrozumiałości tekstu. Ocenia ono dany tekst pod względem trudności w jego odbiorze, proponując odpowiednie poprawki. Narzędzie to pozwala określić stopień trudności tekstu według siedmiostopniowej skali, przyznając 1 punkt, dla tekstów prostych w odbiorze dla każdego oraz stopniując coraz wyżej, aż do 7 punktów, dla tekstów trudnych, skomplikowanych językowo z dużą ilością fachowego słownictwa i specjalistycznych pojęć. Aplikacja jest prosta w obsłudze.

LanguageTool – najlepsze narzędzie do edycji i korekty

LanguageTool jest dodatkiem do pakietów Libre Office oraz Microsoft Office, który potrafi wyłapać wiele błędów stylistycznych, ortograficznych oraz gramatycznych w 25 językach. Dostępny jest również w formie online. LanguageTool poprawia literówki kontekstowe, które nawet fachowcom umykają. Poza tym poprawia błędy składniowe, leksykalne, frazeologiczne, interpunkcyjne oraz typograficzne. Mimo że jest to zaawansowane narzędzie korektorskie, to nawet ono nie wyłapie wszystkich błędów. Jednak potrafi wyłapać ich dużo więcej, niż standardowa wersja. Korzystanie z programu jest intuicyjne i bardzo proste oraz najczęściej bezpłatne.

Narzędzia korektorskie nie zastąpią człowieka, jednak wspomagają jego pracę, a niekiedy potrafią wyłapać błędy, które nawet profesjonaliście umkną. Programy takie nie są doskonałe, ale ludzie również. Przekonałam się o tym, gdy po dwukrotnej, profesjonalnej korekcie mojej książki, nadal znajduje się sporo błahych, ale jednak błędów. Cóż nawet specjalista bywa omylny. Nie warto zrzucać całej pracy na programy ani liczyć tylko na fachowca. Jednak w połączeniu, odpowiednia aplikacja i człowiek, potrafi zdziałać cuda.




Moje ulubione narzędzia do edycji

Tekst został poprawiony w programie Language Tool oraz przeanalizowany przez Jasnopis. W tym drugim uzyskał ocenę 5 pkt. na 7, czyli “tekst trudniejszy, zrozumiały dla ludzi wykształconych”. Na co dzień korzystam z wielu narzędzi do edycji i korekty, bo nikt z nas nie jest nieomylny. Ponadto w gorączce tworzenia tekstów można zagubić literki lub przynajmniej ogonki od niektórych.

Osobiście polecam wam Language Tool zwłaszcza w wersji płatnej. To idealny pomocnik każdej osoby zawodowo zajmującej się pisaniem.

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL