Praca w domu, o ile traktowana jest jak praca, a nie, jak hobby, czyli na poważnie, to podobnie jak praca etatowa, ma swoje jasne i ciemne strony. Wydaje ci się, że praca w domu to same zalety? Masz rację… wydaje ci się.

Zalety pracy w domu

Praca w domu niewątpliwie ma swoje zalety. Pracując w domu, sama organizuję swój czas pracy, moment jej rozpoczęcia i zakończenia. Rozpoczynam, o której chcę i pracuję w warunkach, jakie lubię. Nie muszę dojeżdżać do miejsca pracy, a więc oszczędzam na kosztach dojazdu, oszczędzam czas oraz nie interesuje mnie pogoda za oknem. Praca w domu niesie ze sobą wygodę, by nie powiedzieć komfort i pewną wolność, której nie znajdziemy w żadnym biurze. Nie stoi nad tobą również szef, który rozlicza cię z zadań. To ty jesteś swoim szefem i od ciebie zależy efektywność twojej pracy. Sam musisz wybrać zadania, wykonać, sprawdzić, odesłać, rozliczyć się sam przed sobą. Dlatego pracując w domu, trzeba posiadać komplet przydatnych cech. Trzeba być elastycznym, ale i zdyscyplinowanym, pracowitym i operatywnym. Trzeba umieć się motywować i ciągle doskonalić.

Wady pracy w domu

Przyjrzyjmy się teraz ciemniejszej stronie pracy w domu. Po pierwsze finanse. Zależą one od naszej obrotności, łatwości w zdobywaniu zleceń i od włożonego w pracę wysiłku. Oznacza to, że aby pracować z równym skutkiem jak na etacie, trzeba włożyć w pracę o wiele więcej wysiłku. Pracując w domu, o ile nie prowadzisz własnej działalności, to podpisujesz umowy o dzieło. Nie płacisz składek na ubezpieczenie społeczne, więc nie korzystasz z chorobowego. Nie mając umowy, nie masz urlopu. Oczywiście nikt nie broni ci go samodzielnie wziąć, kiedy chcesz, tylko że nikt ci za ten czas nie zapłaci.
Pracując w domu, prawie ciągle szukasz pracy, chyba że jesteś już doświadczonym copywriterem, którego szukają klienci. Wszyscy pozostali część czasu poświęcają na szukanie klientów i zleceń. Praca w domu powoduje, że rozmywają się granice pomiędzy pracą zawodową a życiem poza pracą. Niektórym doskwiera też samotność, wyizolowanie i brak kontaktu z innymi.

Praca w domu ma swoje zalety, ale także wady, których nie da się ignorować. Nigdy nic nie jest białe lub czarne, a każdy musi sam określić czy woli pracę na etacie, czy raczej w zaciszu własnego domu.
EMAIL
Twitter
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
Share
Instagram