Biuro w domu to rozwiązanie dla coraz szerszego grona osób pracujących w domu. Graficy, copywriterzy, korektorzy i inni przedstawiciele wolnych zawodów, za główne miejsce pracy mają własny dom lub mieszkanie, a w nim swój pokój lub przynajmniej kącik do pracy. Jak urządzić taki kąt, co powinno się w nim znaleźć, by było nam wygodnie, a przestrzeń stwarzała odpowiednie warunki do skupienia i pracy? Poniżej kilka wskazówek.

Miejsce na domowe biuro

Wydawałoby się, że w domu można pracować niemal wszędzie, nawet leżąc w łóżku lub siedząc na kanapie. Jednak o ile można tak pracować chwilę i okazyjnie, to myśląc poważnie o swojej pracy, należy wyodrębnić z mieszkania przestrzeń na domowe biuro.
Ideałem byłoby mieć w domu wolny pokój, który można wykorzystać jako biuro. Jednak mieszkając w małym mieszkaniu lub dzieląc dom z większą ilością osób, wystarczy z przestrzeni ogólnoużytkowej wyodrębnić miejsce do pracy. Miejsce to powinno jednak spełniać pewne warunki dotyczące oświetlenia, komfortu pracy oraz wyposażenia.

Kącik do pracy

Nieważne, czy będzie to osobne pomieszczenie, czy kącik do pracy, powinien znajdować się on z dala od centrum życia rodzinnego. W żadnym razie nie powinien być w salonie ani w kuchni, gdzie będą nam przeszkadzać inni.
Gdy wybierzemy kąt do pracy, wówczas powinniśmy go odpowiednio przygotować, by pracowało się nam wygodnie, a przebywanie w tym miejscu było przyjemne. Dlatego warto zadbać o stonowany, sprzyjający skupieniu kolor ścian. Niekiedy wystarczy pomalować jedną ścianę, by w ten sposób zaznaczyć przestrzeń do pracy. Elementem istotnym w miejscu pracy wydają się rośliny, które pomagają odpocząć oczom, po zbyt długim wpatrywaniu się ekran monitora. Poza tym są estetyczne i czynią twój kącik do pracy bardziej przytulnym.

Oświetlenie

Ważnym elementem w miejscu pracy jest odpowiednie oświetlenie, a jego źródłem światło słoneczne. Jeżeli więc możesz postawić biurko koło okna, to koniecznie to zrób. Dzięki temu nie będziesz czuł się wyizolowany, będziesz mógł podczas przerw spoglądać na zieleń za oknem, poza tym światło dzienne jest najlepszym źródłem światła do pracy.
Niektórzy pracują jednak nocą i wówczas muszą pomyśleć o sztucznym oświetleniu. Najlepsza jest lampka biurkowa, stojąca lub przykręcana do blatu biurka i ustawiona po lewej stronie, gdy jesteśmy praworęczni lub odwrotnie, w przypadku, gdy posługujemy się lewą dłonią. Wszystko po to, by nie zasłaniać ręką obszaru pracy.


Umebluj swoje domowe biuro

Najczęściej do pracy w domu nie potrzebujesz wiele niż biurko lub stolik i krzesło. Są to bardzo ważne elementy, gdyż z reguły spędzamy przy biurku kilka godzin dziennie. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości ergonomiczne krzesło, z regulowaną wysokością i zagłówkiem oraz odpowiednio duży i wysoki blat do pracy.
Nie musi to być typowe biurko, lecz ważne by spełniało warunek wygody. Dobrze, by miało możliwość indywidualnego ustawiania wysokości blatu, a także możliwość nachylenia go pod kątem. Blat powinien być odpowiednio szeroki 80-90 centymetrowy. Dzięki temu pomieścimy na nim wszystkie potrzebne przedmioty, dokumenty i przybory, ale również zachowamy odpowiednią odległość od monitora. Równie ważna przy wyborze stołu do pracy jest przestrzeń na nogi. Dodatkowo można zaopatrzyć się w odpowiednią podstawkę, na której można oprzeć stopy.


Zagospodaruj miejsce

Pracując w domu, potrzebujemy zwykle mnóstwa rzeczy. Kalendarze, notesy, przybory piśmiennicze, dokumenty, zajmują naszą przestrzeń. Przygotuj jeden regał lub kilka półek, komodę lub szafkę z szufladami, która pomieści wszystkie przydatne rzeczy. Dzięki temu nie pogubią się i można je będzie zawsze szybko i łatwo odnaleźć.
Zagospodaruj ściany obok biurka. Możesz powiesić tam kalendarz ścienny, tablicę korkową lub pomalować kawałek farbą tablicową, by zapisywać notatki kreda na ścianie. Staraj się maksymalnie wykorzystać przestrzeń, przypisując przedmiotom ich miejsce.Domowe biuro nie musi zajmować wiele miejsca, ważne by spełniało oczekiwania i pozwalało w spokoju i skupieniu oddawać się pracy.
Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL