Czas, czym jest? Dla fizyka będzie wielkością określającą punkt na skali, odcinek czasu, trwanie, albo czwartą współrzędną czasoprzestrzeni. Dla filozofa ruchem, ale też formą naszej zmysłowości, mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. A czym jest dla ciebie?

Czas na pewno łączy się z pojęciem przemijalności. Coś było, jest lub będzie się działo w określonej przestrzeni w określonym momencie. Nie ma za to uzasadnienia pojęcie „braku czasu”, gdyż czas zawsze jest, tylko nie zawsze odpowiednio go wykorzystujemy.

Zaplanuj swoją pracę i rozwój

W planowaniu pracy możemy wykorzystywać różne narzędzia od zwykłego notesu, czy kalendarza, poprzez komputerowe kalendarze i organizery, na aplikacjach kończąc. Pisałam już o świetnej technice Pomodoro, którą sama wykorzystuję do pracy. Pomaga ona skupić się na zadaniu, dzięki czemu pracujemy efektywniej i jesteśmy skuteczniejsi w działaniu.

Technikę Pomodoro można też wykorzystywać do działań wspomagających nasz rozwój. Jeżeli założyliśmy sobie, że poświęcimy określony czas na własny rozwój np. naukę nowego języka, wówczas przyda się nam ta technika. Ustawiając czas wykonania zadania, możemy się mu poświęcić całkowicie, bez nerwowego patrzenia na zegar. Wówczas te 15, czy 20 minut przeznaczone na wkuwanie słówek, czy reguł gramatycznych, będzie na pewno wykorzystane. My zaś będziemy mieć poczucie dobrze wykonanego zadania.

Nie odkładaj nic na później

Najgorszym wrogiem rozwoju jest prokrastynacja. Dlatego nie odkładaj na później żadnych ważnych ani pilnych spraw. Drobne zadania, niewymagające dużej ilości czasu, wykonuj najlepiej od razu, a zyskasz spokój i zrealizujesz plan.
Nie marnuj czasu na rzeczy, które nie przynoszą ci radości, pożytku, ani przyjemności. Jeżeli ciągle nie wiesz, co robisz z czasem, zacznij notować swoje posunięcia, a wtedy okaże się, gdzie uciekają ci cenne minuty?
Nie znaczy to, że masz bez przerwy pracować lub brać udział w szkoleniach. Musisz zadbać także o właściwi odpoczynek, zgodny z twoimi przekonaniami i najlepiej różny od tego, co robisz na co dzień. Nie bój się wziąć sobie dnia wolnego. To może działać nawet motywująco!

Szanuj swój czas

Zastanów się nad swoimi priorytetami, wyznacz sobie cele i realizuj je. Po kolei. Rozwój osobisty to także osobista satysfakcja oraz rozwój twojej firmy.

Co możesz robić codziennie dla własnego rozwoju?

  • Czytać: książki, czasopisma branżowe. Kupując czytnik i bazując na e-bookach, możesz książki zawsze zabrać ze sobą i czytać w każdym miejscu.
  • Słuchać: podcastów, audiobooków, a gdy uczysz się języków, płyt z dialogami, a także z muzyką. Możesz to robić podczas sprzątania, spaceru z psem, zakupów, w autobusie, na plaży.
  • Rozmawiać z osobami, które cię inspirują, motywują lub są dla ciebie wzorem. Osobiście lub online.
  • Brać udział w kursach online. Dzięki temu możesz to robić bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze dnia (lub nocy), przeznaczając na to z góry określony czas.

Ogranicz rozpraszacze i pożeracze czasu. Wyrzuć telewizor lub przynajmniej zrezygnuj z kilku setek kanałów. Ogranicz oglądanie seriali, zwłaszcza tych z kilkoma sezonami. Wyznacz sobie czas na wejście na FB, oglądaj wyselekcjonowane treści na YouTube, najlepiej z dziedzin, które cię interesują.

Każdy z nas ma do wykorzystania 24 godziny na dobę, czyli 1440 minut lub 86400 sekund i tylko od nas zależy, jak będziemy zużywać te momenty. Pamiętaj, tylko by zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym, dbać o harmonię i czerpać z życia ile się da.
Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL