W samodzielnej pracy, czy to freelancera, czy nawet podczas samodzielnej nauki niekiedy ciężko skupić się na zadaniu. Wynika to z ogromnej liczby rozpraszaczy, atakujących nas ze wszelkich stron i dezorganizujących nam pracę. Facebook, maile, czy telefony. Niekiedy brakuje nam silnej woli, by nie skorzystać z sieci społecznościowych, nie przeczytać ciekawego artykułu lub nie obejrzeć śmiesznego filmiku To wszystko nie tylko nas rozprasza, ale zabiera też czas, który powinniśmy poświęcić na pracę.
Jeżeli macie problem ze skupieniem się lub z organizacją pracy, wówczas na pomoc może przyjść wam metoda Pomodoro.

Co to jest technika Pomodoro?

Technika ta nie jest nowa, sama uczyłam się o niej dawno temu na studiach, jednak jak do tej pory nie korzystałam z niej. Odkryłam ją na nowo jakiś czas temu, zaczęłam stosować i dlatego gorąco wam ja polecam.

Technika Pomodoro to metoda zarządzania czasem, stworzona przez Francesco Cirillo w latach 80-tych XX wieku. Inspiracją był dla niego kuchenny czasomierz w kształcie pomidora, który dzielił czas potrzebny na wykonanie zadania na mniejsze interwały czasowe. Dzięki temu łatwiej było mu utrzymać skupienie podczas nauki, a w związku z tym wydajność takiej nauki również wzrastała. Oczywiście dzisiaj możemy używać innych form odmierzania czasu, ale zasada pozostała niezmienna.

Na czym polega technika Pomodoro?

Technika ta polega na podziale czasu potrzebnego do wykonania zadania, na krótsze odcinki czasu, w których będziemy pracować intensywnie i bez rozpraszania się. Takie bloki czasowe z założenia wynoszą 25 minut, po których następuje 5-minutowa przerwa. Po czterech sesjach powinna nastąpić dłuższa, 15-minutowa przerwa. W czasie przerwy odrywamy się całkowicie od zadania, co teoretycznie powinno zwiększać naszą sprawność intelektualną.

Technika Pomodoro w praktyce powinna przedstawiać się tak:

  1. Zaplanowanie listy zadań do wykonania (np. zrobić research, napisanie tekstu, posta, artykułu, sprawdzenie i odpowiedzi na maile, telefony do klientów, posprzątać komputer itp.)
  2. Wybór zadania i ustawienie timera na 25 minut. W tym czasie staramy się wykonać zadanie.
  3. Gdy usłyszysz dźwięk alarmu, odznacz zadanie jako wykonane lub gdy nie skończyłeś go, dopisz na swojej liście, jako zadanie do skończenia.
  4. Zrób 5-minutową przerwę, w której czasie wykonujesz inne zadania, niezwiązane z pracą, którą wykonujesz. Możesz iść zrobić sobie kawę, kanapkę, porozciągać się itp.
  5. Po krótkiej przerwie wracasz do pracy i cały cykl powtarzasz. Po czwartym 25-minutowym odcinku pracy, czyli po niemal dwóch godzinach stosowania metody, robimy dłuższą przerwę, z założenia 15-minutową, którą również wykorzystujesz na inne zajęcia.
  6. Następnie powtarzasz cały cykl od początku.

Moje zmiany w stosowaniu Pomodoro

Sama stosuję Pomodoro od pewnego czasu z dobrym skutkiem. Jednak wprowadziłam do niego nieco zmian. Przede wszystkim czas pojedynczej sesji wydłużyłam do 30 minut. Zachowałam 5-minutowe przerwy, które wykorzystywałam na ćwiczenia rozciągające, na zrobienie kawy lub zjedzenie przekąski. Po czterech sesjach moja przerwa wynosiła 30 minut, podczas których wykonywałam drobne prace w domu, jak umycie naczyń, czy powieszenie prania. Zwykle nie pracuję też dłużej niż 2 pełne bloki, czyli 4 godziny dziennie. Nie jestem w stanie dłużej utrzymać skupienia. Może z czasem to się zmieni, a czas wydłuży. Jednak już teraz widzę, że w ciągu tego krótkiego czasu wykonuję więcej i z lepszym efektem.

Każdy z nas jest inny i każdy może ustalić sobie swój rytm pracy, czas przerw i czas działania. Jednak przy ścisłym stosowaniu tej metody eliminuje się rozpraszacze, zwiększa produktywność, pomaga zarządzać czasem i skupić się na jednym zadaniu. Jest bardzo prosta do wdrożenia i na pewno warta wypróbowania.

5 powodów, dlaczego warto wykorzystywać technikę Pomodoro do pracy lub do nauki:

  1. Maksymalne wykorzystanie czasu, dzięki czemu uczysz się intensywnie, ale krótko
  2. Dzięki systemowi przerw unikasz przepracowania oraz przeciwdziałasz efektowi wypalenia
  3. Twój system pracy jest bardziej ergonomiczny. Przerwy możesz wykorzystać na ćwiczenia lub patrzenie na zieleń, dzięki czemu niwelujesz część skutków pracy przy komputerze
  4. Dzięki stosowaniu tej techniki masz możliwość nauczyć się planowania, realizowania założonych zadań oraz utrzymywania równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem
  5. Technika ta pozwoli ci efektywniej wykorzystywać czas, a więc uzyskiwać również lepsze wyniki w nauce lub w pracy, niższym nakładem energii.

Technika wspomaga Pomodoro

Obecnie chcąc stosować technikę Pomodoro, nie musisz ustawiać kuchennego timera, lecz możesz wykorzystać jedną z dostępnych aplikacji odmierzających czas. Wymienię tylko kilka:

  • Tomato timer (prosty internetowy timer)
  • Pomodoro Tracker
  • Pomodoro Timers (rozbudowany timer, w którym możemy ustawić samodzielnie różny czas pracy i długość przerw)
  • Pomo Done app aplikacja łącząca w sobie zalety planowania i techniki Pomodoro. Możliwość połączenia aplikacji z innymi narzędziami jak: Trello, Evernote, Basecamp, Slack i inne.
  • Focus Booster (aplikacja na Androida oraz iOS)

Technika Pomodoro jest prosta do zastosowania dla każdego, a dzięki użytemu czasomierzowi lub aplikacji nie rozpraszamy się patrzeniem na zegar. Początkujący mogą spróbować tej techniki, począwszy od jednej sesji dziennie, poświęcając na to około 2 godzin, a później rozszerzać w miarę potrzeby i dostosowywać do siebie. Dzięki temu nauczymy się planowania i regularnej pracy, a tym samym, małymi kroczkami wyrobimy sobie nowe nawyki. To jedyna metoda, która mimowolnie i bezboleśnie nauczy nas skupienia, a także lepszego wykorzystywania czasu. Dzięki temu będziemy nie tylko efektywniejsi, ale i szczęśliwsi. Jeżeli jeszcze nie znasz techniki Pomodoro, to zacznij z nią pracować już od dziś.

Powodzenia i efektywnej pracy!




Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL