Jak niektórzy z was wiedzą rzuciłam etat ponad pięć lat temu, właściwie z dnia na dzień. Mogłam sobie na to pozwolić, bo miałam męża, który pracował na etacie oraz poduszkę finansową, którą zbudowałam sobie sama. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy ma tak komfortową sytuację. Dlatego dzisiaj kilka rad jak przygotować się do rzucenia etatu.

Rzucam etat i co dalej?

Nie każdy chce pracować na swoim i nie każdy jest w stanie zrezygnować z przywilejów, jakie daje stałe zatrudnienie. Etat gwarantuje nam bezpieczeństwo, stałą pensję i różne benefity. Z pracą freelancera nie jest tak prosto i nie jest to praca dla każdego.

Załóżmy jednak, że jesteś zdecydowany rzucić etat. Jeśli tak, to powinieneś się do tego przygotować. Po pierwsze musisz zastanowić się, co chcesz robić? Pomoże ci w tym wpis o tym, jakie prace można wykonywać w domu? Gdy już znajdziesz obszar swoich zainteresowań, będziesz musiał pomyśleć o tym, jaką niszę zapełnić na rynku. Daje to nie tyle gwarancję, ile zwiększa szansę na powodzenie twojego biznesu.

Następnie musisz zdecydować czy zostać freelancerem lub rozpocząć działalność na próbę? A może założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub inną formę działalności gospodarczej?

Musisz sprawdzić, czy działalność, której chcesz się podjąć, nie wymaga zezwolenia. Jeżeli chcesz zacząć od działalności nierejestrowanej, to powinieneś poczytać wszystko na ten temat. Gdy decydujesz się na działalność gospodarczą, warto sprawdzić, w jaki sposób założyć jednoosobową działalność w 2022 roku. W latach późniejszych musisz aktualizować swoją wiedzę.

Na koniec pomyśl, pod jaką marką chcesz rozpoczynać działalność. Możesz wybrać własne nazwisko lub nadać firmie nazwę. Każde rozwiązanie będzie miało swoje zalety i wady. W razie wpadki łatwiej zacząć pod inną marką niż narażać własne nazwisko. Poza tym praca pod nazwą firmy pozwala z freelancingu przejść na wyższy poziom, czyli rozbudować firmę. Z drugiej strony są branże, w których ważny jest człowiek, z którym współpracujemy i jego nazwisko. Dotyczy to głównie branży kreatywnej, ale nie tylko.

Zadbaj o finanse

Rzucając etat i przechodząc na działalność gospodarczą, musimy mieć pieniądze. Nawet wówczas, gdy zaczynamy z działalnością nierejestrowaną, musimy mieć jakiś zapas finansowy na początek. Sprawdź skąd wziąć na to pieniądze?

Jednak oprócz pieniędzy potrzebnych do rozwinięcia działalności, potrzebujesz ich do codziennego życia. Utraciłeś wszak bezpieczeństwo finansowe, gdy rzuciłeś etat. Dlatego, zanim odejdziesz, zadbaj o zbudowanie swojej poduszki finansowej. Jej wysokość powinna obejmować co najmniej trzykrotność twoich dotychczasowych zarobków. Oczywiście może być wyższa. Taka, która zapewni ci poczucie finansowego bezpieczeństwa.

Zacznij odejdziesz z etatu

Pewnym rozwiązaniem jest też rozpoczynanie działalności nierejestrowanej lub praca na zlecenie w czasie trwania twojej umowy. Zanim odejdziesz z etatu, poznasz rynek, nawiążesz kontakty, zbudujesz sobie bazę klientów, zbudujesz portfolio i zarobisz dodatkowe pieniądze. Oznacza to, że będziesz musiał pracować po godzinach lub w weekendy, ale na pewno zaprocentuje to w przyszłości.

Formalności

Gdy zdecydujesz się rzucić etat, przemyślisz kierunek swoich działań, zbierzesz doświadczenia i kapitał, wówczas musisz rozstać się z firmą w formalny sposób.

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić:

  • na mocy porozumienia stron;
  • przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia;
  • przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia;

Rozwiązanie twojej umowy o pracę zależeć będzie w dużej mierze od rodzaju umowy, jaką zawarłeś z pracodawcą. W niej zawarte są informacje dotyczące również rozwiązania stosunku pracy. Następnie poinformuj swojego bezpośredniego przełożonego o zamiarze odejścia. Podaj rzeczowe powody odejścia, podziękuj za wspólną pracę, pozostaw po sobie porządek i dobre wrażenie.

 

Powody rzucenia etatu mogą być różne. Zobacz moje powody, kiedy warto rzucić pracę. Twoje mogą być inne, jednak bez względu na to, czym się kierujesz, warto się do tej zmiany przygotować. Wówczas przejście będzie łagodniejsze, adaptacja do nowej sytuacji łatwiejsza, a szansa na sukces pewniejsza. I tego ci z całego serca życzę.

 

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL