Biznes online jawi się wielu osobom jako ucieleśnienie marzeń. Praca przy komputerze, na swoim, dla siebie i bez szefa nad głową. Często takie osoby chciałyby zarabiać w sieci, ale nie mają pomysłu na to, co mogłyby robić. To dla nich jest ta ściągawka zawierająca kilkanaście pomysłów na biznes online.

Biznes online

Wirtualna asystentka

Wirtualna asystentka może pracować dla firmy, ale także dla freelancera. Dzięki pomocy wirtualnej asystentki możemy pozbyć się kłopotliwych, wymagających czasu zadań i biurokratycznych obowiązków. Zamiast tego korzystający z jej pomocy mogą zająć się naprawdę istotnymi pracami i projektami. Firmy korzystające z pomocy wirtualnej asystentki mogą pochwalić się lepszą organizacją, zarządzaniem zadaniami i umiejętnościami planowania.

Praca wirtualnej asystentki jest jedną z najłatwiejszych do rozpoczęcia działalności online. Nie wymaga formalnego wykształcenia, za to łatwo można zdobyć wymagane doświadczenie.  Aby zacząć pracować jako wirtualna asystentka, nie musimy ponosić dużych kosztów inwestycyjnych. Zwykle każdy posiada komputer lub laptop i smartfona. Wystarczy jedynie uaktualnić je o dodatkowe oprogramowanie. Dobrze jest zbudować portfolio lub własną stronę internetową w postaci wizytówki, aby zaprezentować siebie i informacje o swoich usługach.

Niestety praca ta ma też minusy. Najpoważniejszym jest ten, że gdy zaczynamy od zera, to budowanie portfolio może być długotrwałym procesem. Poza tym w zawodzie tym panuje spora konkurencja, więc docelowo praca ta może generować mniejsze przychody niż inne pomysły.

Nagrywanie podcastów

Coraz większą popularnością cieszą się podcasty. Jeżeli zauważysz, że na temat, który cię interesuje, brakuje odpowiednich podcastów, wówczas załóż własną sieć. Możesz w ten sposób nie tylko dzielić się swoją pasją, ale dodatkowo na niej zarabiać. W jaki sposób? Poprzez reklamy od sponsorów komercyjnych.

Niestety, aby rozpocząć nagrywanie podcastów, musisz zainwestować w sprzęt do nagrywania i edycji. Musisz też wziąć pod uwagę inwestycje w promocję, jeżeli chcesz, by twój podcast cieszył się popularnością, a tym samym przyciągał do ciebie reklamodawców. Podcasty po nagraniu często są spisywane, a następnie publikowane w formie tekstu. Stąd też zapotrzebowanie na usługi transkrypcyjne, czyli kolejną formę biznesu online.

Usługi transkrypcyjne

Na czym polega praca transkrybenta? Najogólniej mówiąc, na spisywaniu tekstu z odsłuchiwanego nagrania. To usługa, która można świadczyć dla freelancerów i małych firm, które mogą potrzebować przepisania podcastów, czy też relacji ze spotkań. Również dla wielu dziennikarzy transkrypcja wywiadów jest czasochłonnym zadaniem, które mogliby poświęcić na ważniejsze rzeczy.

Jakie wymagania stawiane są transkrybentom? Na pewno ważna jest tutaj znajomość zasad poprawnej polszczyzny. Poza tym trzeba szybko pisać, dziesięcioma palcami i bezwzrokowo, bo w ten sposób pisze się szybciej, co przekłada się na zarobki. Transkrybent powinien też być dokładny, umieć się skupić, posiadać dobry słuch i być dyskretny.

Plusy podjęcia pracy jako transkrybent to brak inwestycji przed podjęciem pracy. Zwykle wystarcza do tej pracy komputer i posiadane oprogramowanie lub bezpłatne aplikacje internetowe, które ułatwiają transkrypcję. Jedną z takich jest otranscribe.com Przydadzą się też dobre słuchawki, no i oczywiście dostęp do internetu.

Prowadzenie mediów społecznościowych

Nie każda firma może pozwolić sobie na zatrudnienie pracowników, którzy będą zajmować się tylko firmowymi mediami społecznościowymi. Wtedy zaczynają szukać freelancerów, którzy poprowadzą dla nich Social Media. Praca polega wówczas na zaplanowaniu treści w mediach i opublikowaniu ich w odpowiednim czasie. Treści te muszą być angażujące i budujące relacje z potencjalnymi klientami. Ważne jest tutaj zwłaszcza utrzymywanie kontaktu z komentującymi i odpowiadanie na wiadomości.

Plusem jest to, że nie trzeba ponosić żadnych kosztów, by zacząć prowadzić czyjeś media społecznościowe. Zarobki kształtują się różnie w zależności od tego, komu prowadzimy Social Media. Najtańsze usługi prowadzenia Instagrama zaczynają się od 399 zł w górę, a FB od 699 zł w górę za miesiąc pracy. Najczęściej jest to jednak wyceniane indywidualnie. To praca dla osób zaangażowanych, skrupulatnych, terminowych i poważnych. Nie wolno bowiem zapominać, że prowadzenie działań w mediach społecznościowych ma wpływ na wizerunek marki produktu lub firmy. Zobacz kim jest social-media-manager i jakie są jego zadania.

Pisanie treści

Pisanie treści do Internetu to część działań mających na celu przyciągnięcie uwagi odbiorców i skłonienie ich do działań mających na celu przyniesienie zysku. To tak na chłopski rozum wytłumaczenie, czym jest content marketing, czyli strategia opierająca się na doskonałych, atrakcyjnych i przydatnych treściach, pisanych zgodnie z zasadami SEO.

Kiedy zaczniesz tworzyć takie artykuły, wówczas możesz liczyć na pracę przy prowadzeniu firmowego bloga lub przynajmniej realizując pojedyncze artykuły, które przyciągną potencjalnych klientów.

Zobacz, jak zostać copywriterem? Nie jest to trudne pod warunkiem, że dobrze posługujesz się językiem, w którym chcesz pisać i lubisz tworzyć. Jeżeli zatrudniasz się w jednej firmie, wówczas możesz pracować na etacie lub na umowie zleceniu. Gdy pracujesz jako freelancer, ale bez zakładania firmy, wówczas pozostają ci umowy o dzieło. W tym ostatnim przypadku warto wiedzieć, gdzie szukać potencjalnych klientów.

Minusami pracy tekściarza jest coraz większa konkurencja, także ze strony większych agencji. Drugim minusem jest to, że samo pisanie, bez prowadzenia działań marketingowych może być mało opłacalne.

Afiliacje

Stosunkowo niszowa forma promocji, marketing afiliacyjny obejmuje zarówno marketing typu pay-perclik, jak i osobiste rekomendacje. Jeżeli chcesz, to możesz rozwinąć marketing afiliacyjny w swój biznes online. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń, co oznacza, że niemal każdy może to robić. Liczy się pracowitość, zaangażowanie i szerokie grono osób, którym możesz przedstawić ofertę. Więcej pisałam o afiliacjach we wpisie o programach partnerskich.

Zdalna obsługa klienta

Obsługa klienta jest bardzo ważna i o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Wiele firm chcąc ciąć koszty, zleca obsługę klientów freelancerom, oszczędzając tym sposobem czas swoich etatowych pracowników. Osoba tak odpowiedzialna jest zwykle za kontakt z klientem poprzez komunikatory i wiadomości mailowe. Niestety często do rozpoczęcia takiej pracy potrzebne jest specjalistyczne oprogramowanie, sprzęt oraz konieczność odbycia wewnętrznych szkoleń. Najistotniejsze jest szkolenie z obsługi klienta, by klienci byli w pełni usatysfakcjonowani.

Podobnymi pracami będą telemarketing oraz pracownik call center. Telemarketer kojarzy się z akwizycją, czyli jak niektórzy mówią ze wciskania towarów. Rzeczywiście najczęściej jest sprzedażą telefoniczną produktów, częściej usług, a niekiedy z wypełnianiem ankiet.

Programista

Tworzenie oprogramowania jest jednym z najlepszych pomysłów na biznes online, ponieważ zapotrzebowanie na to stale rośnie, a coraz więcej małych firm udostępnia aplikacje. Teoretycznie każdy może nauczyć się kodować, a koszty inwestycji nie są zbyt wysokie. Jedynym kosztem, który należy ponieść to koszty nauki, a te będą różne w zależności od stopnia edukacji.

Do wad tego zawodu należy na pewno brak osobistych interakcji. Ponadto realizacja projektów może trwać znacznie dłużej niż w innych branżach.

Zdalny coaching

Ludzie zwykle potrzebują motywacji, porad i konsultacji w różnych sprawach. Jako zdalny trener możesz pobierać opłaty za dowolny czas i myśli, które oferujesz na tych frontach. Jeżeli posiadasz odpowiednią wiedzą lub wykształcenie to wówczas koszty rozpoczęcia działalności będą minimalne. Polegasz bowiem na wiedzy, którą już posiadasz.

Minusem jest niewielka wiedza, jaka Polacy posiadają o coachingu. Nie wolno więc biernie czekać na klientów, lecz na uświadamianiu społeczeństwa o korzyściach płynących ze współpracy z coachem. Możemy to robić poprzez własną stronę internetową, prowadzenie bloga, czy działalności w social mediach. Nawet jeżeli znajdziemy klientów, to pozostaje przekonanie ich, że coaching online nie jest mniej skuteczny niż sesje osobiste. Poza tym będziesz potrzebować oprogramowanie do wideokonferencji. Więcej o pracy coacha w Polsce znajdziesz na stronie, prosperuj jako coach. Polecam!

Dropshipping, czyli mniej znane oblicze biznesu online

Dropshipping to najłatwiejszy biznes online. Polega on na wystawianiu przedmiotów na sprzedaż i kupowaniu ich od strony trzeciej, która wysyła przedmiot do klienta za Ciebie. Unikamy w tym momencie kosztów magazynowania i dystrybucji, a skupiamy się wyłącznie na działaniach marketingowych.

Jak zacząć?

  • Ustal asortyment do sprzedaży w ramach dropshippingu.
  • Nawiąż współpracę z dostawcami produktów.
  • Stwórz e-sklep i dodaj produkty.
  • Promuj asortyment sklepu internetowego.

Inwestycja wejścia w ten biznes nie jest duża, gdyż nie inwestujesz od razu wszystkich swoich pieniędzy. Płacisz za towar od dostawcy dopiero w momencie otrzymania zamówienia od klienta docelowego. Inną zaletą dropshippingu jest możliwość oferowania szerokiego asortymentu produktów oraz prowadzenia interesu z dowolnego miejsca na świecie, które ma połączenie z Internetem.

Jednak nie jest tak, że to rozwiązanie ma same plusy. Do minusów należy przede wszystkim zarobek, gdyż jest on zaledwie marżą, jaką wypracujemy. Natomiast nasz sukces w tym biznesie zależy głównie od marketingu, a nie od samych produktów.

Dietetyk

Ostatnio wydaje mi się, że dietetycy wyskakują z każdego okna, które otworzę w sieci. Nie wiem, w jakim stopniu nasycony jest rynek tego typu usługami, ale bez sprzecznie konsultacje dietetyczne należą do tych usług, które możesz oferować bez wychodzenia z domu.

Dietetyk powinien mieć wiedzę specjalistyczną, którą zdobył, o ile nie na studiach, to chociaż na kursach specjalistycznych. Dietetycy online najczęściej tworzą diety dla indywidualnego pacjenta, jednak często są to diety gotowe, a także kursy i e-booki związane z tematem diety.

Warunkiem podjęcia pracy online będzie baza klientów. Dlatego warto już wcześniej pomyśleć o zaistnieniu w mediach internetowych, by przyciągnąć do sieci zainteresowane osoby. Im większą zbierzemy społeczność, tym większa szansa na sukces. Zasada ta dotyczy nie tylko zawodu dietetyka, ale też innych wykonywanych przy pomocy sieci społecznościowych.

Biznes nie tylko online

Niektóre zajęcia możemy wykonywać online lub swoje produkty oferować w sieci, ale też kontaktować się z klientami fizycznie. Do takich zajęć należą m.in. wymienione poniżej.

Działalność rzemieślnicza

Jeśli jesteś artystą i osobą kreatywną, to twoje hobby może być świetnym pomysłem na biznes online. Sprzedaż rękodzieła i dekoracji może być zabawnym, inspirującym i przyjemnym sposobem na zarobienie dodatkowej gotówki. Swoje produkty, wykonywane w zaciszu domowym możesz wystawiać w sieci na swojej stronie lub w prowadzonych przez siebie social mediach. Możesz też korzystać ze specjalnych platform sprzedażowych. Oczywiście nie musisz ograniczać się do sieci. Jeżeli zawrzesz znajomości na rynku lokalnym, to możesz swoje wyroby wystawiać w lokalnych sklepikach, na kiermaszach czy targach.

Najważniejsze, że zarabiaj na życie, robiąc to, co kochasz. Koszty rozpoczęcia takiej działalności też nie będą większe, niż wówczas, gdy robisz to hobbystycznie. Niestety wadą jest to, że być może nie trafisz w gust swoich klientów. Dlatego najlepiej wcześniej poszerzać sieć oraz znaleźć niszę, tak by móc wyróżnić się na tle konkurencji.

Korepetycje online

Zawsze znajdą się uczniowie, którzy będą potrzebować dodatkowej pomocy w nauce. Możesz zapewnić tę pomoc jako korepetytor online albo możesz traktować nauczanie w sieci jako zajęcie uzupełniające, obok korepetycji stacjonarnych. Aby rozpocząć działalność, musisz mieć odpowiednią wiedzę, by móc się nią dzielić z innymi.

Do plusów tego rodzaju zajęcia należy łatwy start oraz ciągłe zapotrzebowanie na tego typu usługi. Jeśli masz duże doświadczenie lub zaawansowany stopień naukowy, wówczas możesz liczyć na “polecajki” od zadowolonych klientów, a twoje zarobki będą wzrastać.

Inwestycje są zazwyczaj minimalne, chociaż niewielkie wydatki na reklamę mogą być pomocne na początku. Zainwestuj w dobre łącze i wykorzystuj narzędzia do wideokonferencji z funkcją udostępniania ekranu. Problemem może być spora konkurencja, przez co przyciągnięcie i zatrzymanie klientów może być trudne.

Fotografowanie i filmowanie

Zarówno osoby prywatne, jak i firmy potrzebują usług fotograficznych i filmowych. Być może znajdziesz dla siebie miejsce, wykonując zdjęcia na zlecenie lub sprzedając gotowe na stockach, czyli serwisach dla fotografów. Możesz  też zajmować się wideofilmowaniem na imprezach firmowych lub ślubach.

Zbuduj swoje portfolio, uruchom własną witrynę, działaj w mediach społecznościowych i na innych platformach wizualnych, aby zaprezentować swoją pracę i znaleźć klientów. Twoje portfolio jest drabiną, która pomoże ci wznieść się na wyżyny, zostawiając konkurencję w tyle, ale może być też przysłowiowym kamieniem, który zepchnie cię w dół. Dlatego zadbaj o nie, jak i o sprzęt do pracy.

Inwestycja wejścia na ten rynek pracy jest wysoka, ponieważ sprzęt filmowy i fotograficzny oraz oprogramowanie są zazwyczaj drogie. Jednak gdy fotografujesz już, chociażby  hobbystycznie, wówczas zamień pasję na biznes online.

Trener fitness

Trenerem personalnym może zostać każdy, kto ma, chociaż minimalne przygotowanie i otwartość na ludzi. Trenerem można zostać po kursie, który trwa kilkanaście godzin i kosztuje ok. 1600 zł. Jednak samo ukończenie kursu nie da nam gwarancji pracy ani odniesienia sukcesu. Da za to możliwość rozpoczęcia pracy w zawodzie, zarówno w sieci, jak i stacjonarnie.

Aby zacząć pracę jako trener fitness, załóż kanał na YT i zacznij nagrywać filmiki. Zdobądź też publiczność, która z czasem może stać się twoją klientelą, której zaproponujesz usługi trenera personalnego. Wtedy jednak będziesz już musiał wyjść na zewnątrz, by odwiedzić klienta w jego domu.

Osobisty stylista

Świetnym pomysłem na biznes będzie, zostanie stylistą. Oczywiście zawód ten w dużej mierze opierać się będzie na kontakcie osobistym, bo trudno inaczej. Można zostać stylistą paznokci, stylistką fryzur, ale też osobistą stylistką, która doradzi, jak się ubrać. Mimo że trzeba spotkać się, by móc doradzić, jak się ubrać, czy pójść z klientem na zakupy, to można też częściowo pracować online.

Do usług, które można świadczyć poprzez sieć, należą konsultacje dotyczące skompletowania stylizacji na wyjście, znalezienia pomysłu na zestaw z rzeczy, które posiadamy w szafie, czy skonsultowanie zakupów. Do usług online można zaliczyć też analizę kolorystyczną lub współpracę z firmami, w zakresie np. ubiorów firmowych.

Jak zostać stylistką? Nie potrzebujesz do tego szkoły, jednak wiedza z zakresu fasonów, kolorów, sylwetek oraz mieć naturalne wyczucie estetyki i dobre oko. Mimo że zostać stylistką jest łatwo, to zdobyć zadowolonych klientów i utrzymać się na rynku, już nie tak prosto. Dla pasjonatów nie ma jednak za trudnych wyzwań. Zobacz, jak można zostać stylistką?

Wiesz już, co można robić, będąc freelancerem. To 16 pomysłów na biznes online i nie tylko. Wierzę, że znajdziesz w tym coś dla siebie i Nowy Rok zaczniesz z nową pracą, którą stworzysz sobie sam. Powodzenia!

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL