W naturze ludzkiej tkwi przekonanie, aby zarobić, a przy tym się nie narobić. Dlatego też często szukamy pracy, która w naszym odczuciu jest łatwa, miła i przyjemna. Tak większości jawi się praca zdalna. Nie jest jednak tak różowo, jak się wydaje, a praca w domu, jak każda praca na swoim ma swoje wady i zalety. Pisałam o tym we wpisie Zalety i wady pracy w domu i zainteresowanych tam odsyłam.
Idealna oferta pracy
Szukając pracy, korzystamy z serwisów internetowych, które często oferują pracę idealną, a nawet zbyt idealną. Jest to pułapka dla naiwnych, niezorientowanych na rynku pracy, zdesperowanych lub marzycieli. Jak wygląda podejrzane ogłoszenie? Oferuje pracę łatwą, prostą, często bez wychodzenia z domu i za wysokie wynagrodzenie. Zbyt atrakcyjna oferta, przy zerowych niemal oczekiwaniach ze strony pracodawcy zawsze musi budzić podejrzenie!
Jak nie dać się nabić w butelkę?
Nie każde ogłoszenie to oszustwo i nie każdy potencjalny pracodawca, to oszust. Jednak w pewnych sytuacjach należy zachować ostrożność i nie wykonywać poniższych czynności.
Nie wysyłaj dokumentów, ich kserokopii lub skanów przez Internet. Na dowodzie lub w paszporcie znajduje się komplet danych, które pozwalają oszustom założyć na twoje dane rachunek bankowy, wziąć pożyczkę, sprzęt na raty lub telefon.
Podobnie sprawa wygląda z wykonywaniem tzw. przelewów weryfikacyjnych. Zwykle kwota jest symboliczna, wręcz groszowa, ale pozwala na uzyskanie naszego numeru rachunku bankowego.
Niektórzy oferujący pracę oczekują zapłaty za materiały do potrzebne do rozpoczęcia pracy. Nigdy nie należy tego robić, gdyż możemy popaść w kłopoty. Taka wpłata to w najlepszym razie sposób na wyłudzenie kilkunastu złotych, a w gorszej wersji wciągnięcie nas w proceder prania pieniędzy.
Pilnuj numeru PESEL
Nie należy również podawać każdemu naszego numeru telefonu, IP, adresu mailowego, daty urodzenia, adresu do korespondencji lub zameldowania. Numer PESEL, którym często szafujemy bez umiaru, jest bardzo ważny, gdyż pozwala zidentyfikować każdą osobę. Dane te stanowią komplet dokumentów, które nieuczciwej osobie pozwolą na podszycie się pod nas celem dokonania przestępstwa lub wyłudzenia pieniędzy.
Sprawdź potencjalnego pracodawcę!
Nie tylko potencjalny pracodawca może nas sprawdzać, ale również my możemy sprawdzać pracodawców. Możemy to zrobić w sposób prosty, przez Internet. Jak to zrobić pisałam we wpisie o pracy chałupniczej.
Warto znać swoje prawa dotyczące ujawniania danych oraz zachować ostrożność przy ich przekazywaniu, by zabieganie o pracę marzeń nie okazało się naszym największym koszmarem.