Airbnb to amerykański serwis, który powstał, by ułatwić tanie podróże, a mieszkańcom odwiedzanych miejsc pozwolić zarobić na wynajmie swoich mieszkań, czy domów. Zarabiać można na nim, nawet gdy nie posiadamy lokalu, jednak mamy pomysł na biznes. O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Czym jest Airbnb?

To społeczność, która łączy ze sobą osoby podróżujące z osobami oferującymi nocleg i atrakcje. Airbnb działa już w ponad 200 krajach, na całym świecie. W bazie serwisu znajduje się ponad sześć milionów miejsc noclegowych, o różnym standardzie i cenie. Oprócz noclegu możecie skorzystać z atrakcji, które oferują mieszkańcy miejsca, które odwiedzacie. Rezerwowanie noclegu na Airbnb jest proste, szybkie i bezpieczne.

Zarabiaj zostając gospodarzem

Jednym ze sposobów zarabiania na Airbnb jest oferowanie swojej wolnej przestrzeni innym osobom. Może to być wynajem domu, mieszkania lub pokoju. Dzięki temu, gdy gospodarz wyjeżdża na jakiś czas, lokal nie stoi pusty i na dodatek zarabia na siebie. Gdy wynajmujemy pokój w mieszkaniu, wówczas pozwala on na obniżenie kosztów utrzymania mieszkania, zarobienie dodatkowych pieniędzy, a nawet rozwinięcie tego w długoterminowy biznes.

Korzyści z wynajmu lokalu czy pokoju są także pozamaterialne. To przede wszystkim możliwość poznawania nowych, ciekawych osób, rozwijanie kontaktów, możliwość rozmowy, a niekiedy również łatwiejsze znalezienie dla siebie odpowiedniego lokalu, na zasadzie wymiany.

Jak zacząć zarabiać z Airbnb?

  1. Zarejestruj się na stronie serwisu i zweryfikuj swoje dane. Rejestracja w Airbnb jest darmowa, a serwis pobiera tylko 3% od gospodarzy za rezerwację.
  2. Stwórz ofertę wynajmu. Opisz miejsce, dodaj zdjęcia oraz określ cenę noclegu. Stawki za wynajem ustalasz samodzielnie, a oferta zostaje opublikowana za darmo.
  3. Ustal kalendarz dostępności noclegów.
  4. Dołącz do oferty własnoręcznie wykonany Regulamin Domu, w którym określamy, w jaki sposób komunikujemy się z gośćmi, w jaki sposób przekazujemy klucze, jakie dodatkowe usługi oferujemy np. sprzątanie, czy posiłki. Możemy tam uwzględnić również sposób płatności: przelewem, przekazem lub przez PayPal. Jako gospodarz dostajesz należność od serwisu zaraz po wymeldowaniu się gości.

Co poza wynajmem?

Zarabianie na Airbnb nie ogranicza się do wynajmu miejsc noclegowych. W serwisie mogą zarabiać również osoby, które takiego lokum nie posiadają, mają za to pomysł na to, jak uprzyjemnić podróżnym czas w ich miejscu zamieszkania. Można więc zaproponować innym usługi jako przewodnik po swoim mieście, pokazując miejsca znane tylko mieszkańcom, czy przeprowadzić kurs gotowania lokalnych potraw we własnym mieszkaniu. Ile osób, tyle pomysłów. Ważne, żeby turyści byli zadowoleni. Możesz również pobierać opłaty za oferowane usługi dodatkowe lub wypożyczanie sprzętu.

Bezpieczeństwo i wiarygodność serwisu

Airbnb jest serwisem bezpiecznym. W każdej chwili można liczyć na wsparcie, a każda rezerwacja objęta jest ochroną w razie uszkodzeń oraz ubezpieczeniem od wypadków.

Nie należy również obawiać się przyjęcia obcej osoby do domu, gdyż goście są wcześniej sprawdzani poprzez podanie kilku danych. Serwis wymaga, by goście podali imię, nazwisko, adres e-mail, potwierdzony numer telefonu i danych do płatności. Muszą oni również zaakceptować regulamin domu, a ty jako gospodarz możesz prosić o okazanie dowodu tożsamości, jeszcze przed dokonaniem rezerwacji. Dzięki temu wiesz, kim są twoi goście, jak się z nimi skontaktować, a w przypadku wątpliwości możesz odmówić noclegu. Dlatego wynajmowanie miejsc noclegowych przez Airbnb jest bezpieczne dla obu stron.

System ocen

Wiarygodność użytkowników zwiększa system wzajemnych ocen. Goście po pobycie mogą podzielić się z innymi swoją opinią na temat miejsca noclegu. Opinia wyrażona jest również w systemie gwiazdek od 1 do 5. Przyznać można je za czystość kontakt, lokalizację itp. Jest również miejsce na wpisanie opinii słownej.

Z drugiej strony gospodarz również ma możliwość oceny gościa i przyznania mu gwiazdek, które pojawiają się w jego profilu. Dzięki takiemu ocenianiu wzrasta wiarygodność zarówno gościa, jak i gospodarza.

Na koniec warto pamiętać, że z dochodów uzyskanych w serwisie należy się rozliczyć. Jeżeli gościmy kogoś sporadycznie i okazjonalnie, a nasze przychody z tego tytułu są niewielkie, to możemy taką działalność prowadzić bez rejestracji. Jednak gdy wynajmujemy komuś mieszkanie lub pokój, w sposób ciągły i regularny, wówczas uznawane to jest za działalność gospodarczą. Wynajem krótkoterminowy wymaga nie tylko rozliczania się z fiskusem, ale też założenia działalności gospodarczej, odprowadzania składek i rozliczania VAT-u.

Jeżeli nie jesteś zainteresowany wynajmowaniem lokali, możesz zostać gościem. Po kliknięciu TUTAJ możesz się zarejestrować i uzyskać zniżkę na swój pierwszy pobyt.

Powodzenia w działalności na Airbnb !

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL