Organizacja czasu to temat naprawdę szeroki. Obejmuje on zagadnienia związane z wydajnością, metodami i technikami zarządzania tym ulotnym w końcu zasobem. Czas mija bezpowrotnie, a ludzie nadal zastanawiają się jak go okiełznać i jak nad nim zapanować. Każdy z nas chciałby czas zatrzymać albo wydłużyć dobę ponad normatywne 24 godziny. Niestety, wszyscy mamy do dyspozycji tyle samo czasu i tylko od nas zależy, jak go wykorzystamy.

Jak pozyskać nieco więcej czasu?

To pytanie zadajemy sobie wszyscy od czasu do czasu. Jak spowodować, żeby nasza doba była nieco dłuższa?

Najprostszym wyjściem jest wcześniejsze wstawanie. Przykładowo, gdy będziemy przez 6 dni w tygodniu budzić się zaledwie pół godziny wcześniej, niż dotychczas, wówczas zyskamy 3 godziny tygodniowo. Pomyśl, ile zyskasz, gdy zaczniesz wstawać jeszcze wcześniej? Na pewno oburzą się tutaj ci, którzy lubią dłużej rano pospać. Jeżeli należysz do tej kategorii ludzi, po prostu idź do łóżka później niż zwykle. Zyskasz dodatkowy czas wieczorem.

Pożeracze czasu

Jednak samo fizyczne zyskanie na czasie, nie jest równoznaczne z naszą efektywnością. Niektórzy, mając do wykorzystania godzinę, napiszą artykuł, przeglądną pocztę i odpiszą na maile. Inni w tym samum czasie oglądną film albo dwa odcinki ulubionego serialu na Netflix. Dlatego, by mieć więcej czasu na rzeczy istotne, przyjemności zostaw sobie na weekend.

Kolejną rzeczą, która zabiera ci czas, jest korzystanie z mediów społecznościowych. Ogranicz je więc do minimum. Nie musisz wyrzucać ich na stałe, ale wyznacz sobie granice na korzystanie z nich i absolutnie ich nie przekraczaj.

Trzecią kategorią, z której warto zrezygnować podczas tygodnia pracy to spotkania ze znajomymi, wyjścia do kina, pubu, siłowni czy inne. Tutaj wstaw swoje własne. Zajęcia te są bardzo pożyteczne, poszerzają horyzonty, integrują ludzi, dbają o zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednak zachowaj je na weekend.

Zorganizuj sobie czas

Wyznacz swój priorytetowy cel

Zastanów się, co chcesz osiągnąć i jak to zrobić? Co jest twoim głównym celem i ile czasu potrzebujesz na jego realizację. Poświęcając czas i uwagę właśnie temu celowi, wcześniej do niego dotrzesz. Wszystkie inne zajęcia, zwłaszcza te, które pochłaniają czas, a których nie musisz pilnie wykonywać, odłóż na inny, oddalony w czasie termin. W wyznaczaniu priorytetu pomoże ci Matryca Eisenhowera. Sprawdź, czy twój cel jest dobrze sformułowany.
W czasie pracy wykonuj tylko to, co ważne i priorytetowe. Zadania do wykonania realizuj po kolei, grupując podobne do siebie, co pozwoli zaoszczędzić czas. Skupienie się na jednej rzeczy nie tylko spowoduje, że zrobić ja lepiej, ale też dużo szybciej. Dlatego porzuć multitasking i skup się na jednym zadaniu, bez rozpraszania się na inne mniej istotne.

Korzystaj z pomocy innych osób

Nie bój się prosić o pomoc, zwłaszcza gdy pracujesz zdalnie z domu. Ty też pracujesz, mimo że nie wychodzisz do pracy i inni domownicy powinni to uszanować. Dlatego obowiązki domowe zostaw na „po pracy” lub poproś innych o pomoc. Starsze dziecko tez może wyjść z psem, a młodsze nakarmić kota. Mąż radzący sonie ze skomplikowanymi narzędziami, z pewnością umie posługiwać się również odkurzaczem, czy potrafi włączyć pralkę. Gdy masz w domu małe dziecko, wymagające opieki poszukaj pomocy u babci, partnera, siostry lub ostatecznie załatw sobie płatną pomoc, lub żłobek.

Pracując zdalnie, też nie musisz robić wszystkiego sama. Część pracy możesz zlecać innym, zwłaszcza gdy prowadzisz własną działalność. Możesz też pracować wspólnie z koleżanką, czy znajomą, która stanie się wspólniczka w twoim przedsięwzięciu. Osobiście mam taką spółkę z córką, która jest graficzką i pomaga mi w tej części w zamian za teksty. Wprawdzie każda pracuje na swój rachunek, ale wzajemnie się wspieramy, a wykonanie zadania przez tą, która robi to lepie, pozwala też oszczędzić czas.

Naucz się odmawiać

Nie namawiam cię, byś została egoistką, jednak szanuj swój czas. Jeżeli nie nauczysz się mówić NIE, wówczas zostaniesz zalany zadaniami innych osób, które przerzucą je na ciebie i de facto przejmą zarządzanie twoim czasem. Zadbaj więc o to, by na liście zadań znalazły się wszystkie istotne dla ciebie zadania, a dopiero potem zdecyduj czy możesz dopisać tam kolejne, pochodzące od innych osób. Pomagaj, kiedy możesz, kiedy masz czas, możliwości i ochotę. Jednak nigdy nie rób tego kosztem własnego czasu.

A przede wszystkim zadbaj o zasadę równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Czas to nie tylko pieniądz, ale tez zdrowie. Dlatego poświęć 8 godzin na pracę, 8 na sen i 8 godzin na odpoczynek, rozrywkę, relaks i rozwój zainteresowań. Mimo że niektórzy uważają, że 8-godzinny dzień pracy jest przeżytkiem. A jak ty uważasz?

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL