W dzisiejszych czasach każdy może założyć stronę lub bloga. Wszystko zależy od celu, któremu ma to posłużyć. Niektórzy zakładają stronę dla dokumentowania pasji, inni, by na niej zarabiać. Osobiście zakładałam swoje strony z powodów hobbystycznych, jednak z czasem zaczęłam na nich zarabiać. Jak? O tym innym razem. Dzisiaj, coś dla początkujących, czyli, jak i gdzie założyć stronę?
Strona internetowa czy blog?
Strona internetowa składa się zwykle ze strony głównej i podstron, zawierających teksty oraz elementy graficzne. Większość stron jest napisana w HTML-u i ma charakter stały, statyczny. Wprowadzanie zmian w strukturze strony jest uciążliwe i niewygodne, dlatego powstały platformy oparte o system CMS, czyli systemy zarządzania treścią, na których można tworzyć ciekawe strony i blogi.
Blog jest formą strony internetowej. Początkowo blogi kojarzyły się z internetowymi pamiętnikami lub stronami gorszej jakości. Niedawno mnożą się jak grzyby po deszczu blogi eksperckie oraz blogi firmowe. Najczęściej mają one na celu wspieranie stron statycznych zawierających podstawowe informacje.
Blog jest bardziej użyteczny od strony. Pozwala na szybkie wprowadzanie zmian, czy aktualizacji, dodawanie nowych elementów, szybkie zmiany układu strony itp. Jest łatwy w obsłudze, a przez to przyjazny, nawet dla osób nieposiadających dużej wiedzy informatycznej.
Jeżeli zależy ci jedynie na stronie, która będzie twoją wizytówką, to wystarczy prosta strona internetowa. Jeżeli zależy ci na tym, by szybko zmieniać grafiki, w łatwy sposób dodawać i edytować tekst, dodawać nowe elementy, a przy tym by strona na siebie zarabiała, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie założenie bloga.
Rodzaje blogów
Rodzaj bloga również zależy od celu, jaki ci przyświeca. Jeżeli prowadzisz własną firmę, a blog jest tylko dodatkiem, służącym przyciąganiu klientów, to założysz blog firmowy, ściśle związany z działalnością twojej firmy.
Blog ekspercki to blog firmowany nazwiskiem autora, który powszechnie uznawany jest (lub siebie uważa) za eksperta w danej dziedzinie.
Blog wielotematyczny to taka forma blogów, w których jest przysłowiowy szmelc, mydło i powidło 😉 Tematyka jego dotyczy niemal każdej sfery życia, wszystkiego naraz i niczego konkretnie. Niczego poza zarabianiem pieniędzy, bo temu ma służyć taki blog, generowaniu zysków.
Ostatnim rodzajem jest blog tematyczny. Nie będę ukrywać, że mój ulubiony, gdyż sama taki tworzę. Ścisły temat, szeroko związany z zainteresowaniami, można powiedzieć hobbystyczny.
Każdy może znaleźć swój rodzaj bloga i tworzyć go według własnej wizji.
Wybór platformy blogowej
Pomimo zamknięcia w ostatnim czasie dwóch platform blogowych, nadal mamy w sieci spory ich wybór. Mamy do wyboru darmowe platformy oraz rozwiązania płatne.
Oczywiście o ile dopiero zaczynasz przygodę z blogowaniem, to nie warto od razu inwestować dużych kwot. Na początek najlepiej założyć bloga na jednym z darmowych platform. Poniżej dwie najpopularniejsze i według mnie najlepsze z nich.
WordPress.com
Jest to najpopularniejsza, darmowa platforma z hostingiem, na której możemy założyć bloga. Po założeniu konta wybieramy nazwę naszego bloga oraz darmowy szablon. Adres strony będzie rozszerzony o końcówkę, wordpress.com.
W ramach wybranego szablonu możemy pisać teksty czy dodawać zdjęcia, jednak niektóre funkcje są dodatkowo płatne lub niedostępne. Dotyczy to np. ustawienia swojego adresu strony, czy instalacji niektórych ulepszeń i wtyczek.
WordPress.org
WordPress.org to już wyższa szkoła jazdy. Jeżeli lubisz bawić się stroną, edytować bazy danych, samodzielnie wybierać i instalować wtyczki, a nawet grzebać w kodzie źródłowym, to lepiej wybierz WordPress.org, który ci to umożliwi. Warunkiem będzie posiadanie własnej domeny oraz hosting, a to kosztuje. Poza tym trzeba samodzielnie dbać o bezpieczeństwo strony oraz bieżące aktualizacje. Blog, na którym jesteś, został utworzony na WordPressie.
Jeżeli interesuje was ten temat, to różnice pomiędzy obiema wersjami WordPressu zostały świetnie przedstawione w tym artykule.
Blogger
Blogger to serwis należący do Google’a. To właśnie na tej platformie powstał ponad 5 lat temu mój pierwszy blog, a później również dwa kolejne. Obsługa bloggera jest bardzo prosta, wręcz intuicyjna. Nowe wpisy można tworzyć bezpośrednio z poziomu przeglądarki lub publikować za pomocą emalii.
W porównaniu z WordPressem.com serwis Blogger oferuje dużo większy wpływ na formę graficzną bloga, bez potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów. Jeżeli komuś nie odpowiada darmowa domena z rozszerzeniem blogspot.com, to zawsze może wykupić własną.
Więcej platform oraz ich wady i zalety, znajdziesz w tym linku.
Jeżeli zdecydowałaś się założyć stronę lub bloga na WordPressie, lub Bloggerze, to znaczy, że zrobiłaś już pierwszy dobry krok. Teraz tylko pomyśl, o czym chcesz pisać i co możesz wartościowego przekazać. Wiadomo przecież, że wartościowa treść to podstawa, która generuje ruch, a pośrednio wpływa na twoje zarobki.
Powodzenia!
2 listopada 2020 at 18:05
WordPress jest ładniejszy od Bloggera – oczywiście, moim zdaniem
2 listopada 2020 at 18:32
Według mnie również 🙂 a także bardziej intuicyjny.