Obecnie istnieje wiele różnych możliwości zarobkowania na swoim blogu, stronie internetowej, kanale YouTube, a nawet na Instagramie. W zależności od miejsca będziemy mieć różne formy zarobkowania. Płatne reklamy, kampanie czy sieci partnerskie to tylko kilka sposobów na monetaryzację portalu internetowego.

Jak zacząć zarabiać?

Przede wszystkim trzeba mieć swoje miejsce w sieci. Najlepiej, żeby nie było to miejsce nastawione tylko na zysk, lecz wartościowa z punktu widzenia czytelnika, witryna. Tylko taka generuje odpowiednio duży ruch, który przekłada się na zarobek.

Zarabianie należy rozpocząć od tworzenia w miarę systematycznie przydatnych, wartościowych treści. Dobry Content to podstawa, która wpływa na tworzenie się wokół strony lub bloga społeczności. Tworzenie dobrych treści wymaga znajomości tematu, na który się pisze, a nawet pewnej pasji. To podstawa, na której możemy rozpocząć zarabianie na swojej stronie. Dodatkowo potrzebne jest zaangażowanie, systematyczność i cierpliwość. Niestety nic nie przychodzi samo ani nie zdarza się od razu. Trzeba poświęcić dużo pracy i czasu, by zamienić je na pieniądz.

Formy zarobkowania

Posiadając swoją stronę, pewną ilość wpisów za sobą oraz grono czytelników, możemy próbować zarabiać na swoim miejscu w sieci. Form zarobkowania w sieci jest wiele, na własnej stronie czy blogu, również kilka:

  • Artykuły sponsorowane
  • Reklamy
  • Sieci afiliacyjne i programy partnerskie
  • Płatne treści
  • Sprzedaż własnych wyrobów

Artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany to tekst, w którym w subtelny sposób przemyca się reklamę produktu lub usługi. Jest nim także tekst, w którym nawiązuje się do reklamodawcy, którym może być firma czy strona internetowa. Artykułem sponsorowanym może być również wywiad z reklamodawcą lub napisany przez niego tekst ekspercki.
Artykuły sponsorowane są pozytywnie oceniane, jako najskuteczniejsza forma zarobkowania. Dlatego pozostają najpopularniejszą formą stosowaną przez blogerów i wydawców.

Zarabiaj na reklamach

Reklama jest drugą najpopularniejszą formą zarabiania na stronie. Jest to zarazem forma, która nie daje wielkich zarobków, z powodu niskich stawek za kliknięcia reklamy. Najpopularniejszą siecią reklamową jest Google AdSense, o której szczegółowo napiszę w najbliższym czasie.

Sieci afiliacyjne i programy partnerskie

Prowadząc stronę, możemy zarejestrować się w jednej z wielu sieci afiliacyjnych polskich lub zagranicznych, następnie wybrać program partnerski, który będzie współgrał z tematyką naszej strony i dokonać zgłoszenia. Po zaakceptowaniu naszej strony wstawiamy na nią banery, linki lub kreacje HTML, które po kliknięciu przeniosą klikającego na stronę reklamodawcy, gdzie będzie mógł się zarejestrować, dokonać zakupu lub zostawić swoje dane. Za tego typu działania otrzymamy zarobek. Jest to oczywiście pewne uproszczenie, a szczegółowo opiszę ten sposób zarabiania już wkrótce.

Płatne treści

Jedna z możliwości zarobkowania jest umieszczanie na stronie materiałów, które będą dostępne dopiero po wpłaceniu określonej kwoty. Mogą to być różnego rodzaju płatne skrypty, kalkulatory, wzory umów itp.

Zarabiaj na sprzedaży własnych wyrobów

Poprzez własną stronę możemy prowadzić nie tylko promocję, ale również sprzedaż własnych wyrobów. Jeżeli jesteśmy twórcami, mamy talent artystyczny, wykonujemy produkty hand made, to możemy sprzedawać je przez własną stronę lub wykonywać na zlecenie. Istnieją również serwisy, poprzez które możemy sprzedawać. Ich lista znajduje się w tym artykule.

Sprzedawać można też książki, również w formie elektronicznej, kursy internetowe, poradniki czy własną muzykę na CD. To również temat na osobny artykuł.

Zarobki

Pytanie, które was zapewne nurtuje, to ile można zarobić na własnej stronie? Od razu odpowiem, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Można powiedzieć, że od 100 do 1000 złotych.
Zarobek na stronie zależy od:

  • Liczby unikalnych użytkowników
  • Częstotliwości publikowania wpisów
  • Wybranej formy zarobku

Jak widać, sposobów na zarobek jest sporo. Jednostkowo nie przynoszą one dużego zysku, jednak skumulowanie kilku form zarobku, może dać w efekcie okrągłą sumkę, z której da się żyć lub przynajmniej zapłacić rachunek za dostęp do sieci, lub opłacić hosting. Dlatego gorąco cię namawiam, zarabiaj na swojej stronie!
Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL