Pisałam już, że SEO Copywriter zajmuje się tworzeniem treści na potrzeby Internetu. Teksty te służą do pozycjonowania stron, czyli do zwiększenia widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Aby spełniały one swoje zadanie muszą odpowiadać pewnym regułom np. muszą mieć odpowiednią długość, zawierać słowa kluczowe oraz odpowiedni pod względem konstrukcji i długości tytuł. To oczywiście duże uproszczenie, dla chętnych, chcących zgłębić temat polecam artykuł.

Rodzaje tekstów pisanych przez SEO Copywritera

Miało być o tekstach, więc do tego wracam. Jest kilka rodzajów tekstów, którymi zajmuje się SEO copywriter. W kolejności według wartości merytorycznej będą to: precel, zaplecze, katalog, tekst z synonimami i artykuł. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Precle

Popularne precle, a właściwie teksty pod pressel page, to treści, które pisze się nie dla ludzi, lecz dla robotów wyszukiwarek. Ich treść nie jest tak istotna, jak zawarcie w nich słów kluczowych dobranych przez klienta np. usługi murarskie Kraków. Są one krótkie, zawierające od 1000 do maksymalnie 2000 znaków. Nie są też pisane ładnie, lecz szybko, ponieważ by zarobić na preclach trzeba pisać szybko. Ich cena jest zwykle bardzo niska, a żeby zarobić na pisaniu precli trzeba się napracować i klepać ich naprawdę sporo.

Teksty zapleczowe

Teksty zapleczowe, zwane popularnie zapleczem, są bardziej merytoryczne i muszą dawać odczytywać się przez ludzi. Muszą zawierać prawdziwe informacje na dany temat. Są dłuższe od precli, lepiej płatne, ale wymagają posiadania pewnej, ogólnej wiedzy w danym temacie.

Opisy do katalogów

To teksty pisane z myślą o umieszczeniu ich w katalogach stron internetowych. Katalogi te są zbiorem stron z całej sieci, pogrupowanych według różnych kategorii. Każda strona musi posiadać opis, zwykle 500 znaków, chociaż zdarzają się dłuższe. Często jedna strona wymaga stworzenia kilku, kilkudziesięciu unikalnych opisów.

Synonimy

Synonimy, teksty z synonimami lub teksty pod mieszarki, to odpowiednio sformatowany tekst zawierający synonimy. Klient po ich wrzuceniu do mieszarki, otrzymuje z niego kilka lub kilkadziesiąt precli. Przykład: Ala/Ola/Ela ma psa/kota/kanarka. Kumacie już, o co chodzi.
Osobiście się w to nie bawię, gdyż teksty te są słabo płatne w stosunku do włożonego wysiłku.

Artykuł

Artykuł to już wyższa szkoła jazdy. To teks na kilka tysięcy znaków, o wysokiej jakości i ciekawej, wartościowej treści. Zawiera zwykle informacje prawdziwe, cenne i konkretne.
Artykuł zwykle podzielony jest na akapity i zawiera nagłówki wyróżniające. Osobiście zaczęłam pisać te teksty niedawno, ale są one lepiej płatne i dają dużo satysfakcji przy tworzeniu.

Wszystkie teksty tworzone przez Copywritera powinny być unikalne, czyli nigdy wcześniej nie publikowane w sieci. Powinny być napisane zgodnie z zasadami gramatyki, interpunkcji, bez błędów stylistycznych czy logicznych. Pamiętać należy, że im wyższa pozycja tekstu tym wyższe wymagania jakościowe.

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL