Drzemka to dobry sposób, by zregenerować nadwątlone siły. Dobra jest również wtedy, gdy chronicznie nie dosypiamy w nocy, nieważne z jakiego powodu. Nie każdy może pozwolić sobie na odpoczynek w ciągu dnia, jednak na kilkuminutową drzemkę już niemal każdy. O walorach zdrowotnych tego typu odpoczynku opowiadają się naukowcy, którzy twierdzą, że podnosi on za produktywność oraz poprawia nastrój. Stąd też pomysł na Dzień Drzemki w Pracy.

Drzemki w Pracy na świecie

Obchody Dnia Drzemki w Pracy zapoczątkowali Amerykanie, a w Europie to nietypowe święto odchodzi się od kilku lat. W 2022 roku 12 marca został ogłoszony Światowym Dniem Drzemki w Pracy.

Jak wygląda ten dzień na świecie? W wielu krajach zachodnich pracownicy zachęcani są do skorzystania z drzemki np. w czasie przerwy na lunch. W Chinach 30-minutową przerwę na drzemkę gwarantuje konstytucja. Niestety, w Polsce drzemka w pracy jest niewskazana, a nawet może być powodem zwolnienia z pracy. Dlatego nie próbujcie drzemać w pracy, nawet z okazji Dnia Drzemki.

Co zamiast drzemki w pracy?

Jeżeli nie możemy spać w pracy, to co nam pozostaje? Możemy ratować się kawą, a także robić regularne przerwy dla rozprostowania nóg. Takie przerwy są często zapisane w wewnętrznych regulaminach pracy, a także w Kodeksie Pracy. Niektóre firmy proponują pracownikom możliwość skorzystania z siłowni i to w godzinach pracy. Gdy nasz pracodawca nie zapewnia takich udogodnień, wówczas pozostaje nam drzemka po pracy, pod warunkiem, że kończymy pracę po południu, a nie wieczorem.

Kiedy jest najlepsza pora na drzemkę?

Nie każda pora dnia jest odpowiednia na drzemkę. I nie chodzi tylko o obowiązki zawodowe, które ograniczają nam pełną swobodę decydowania o porze snu. Z drugiej strony musimy dopasować drzemki do organizmu, a wiadomo, że nie każdy ma takie same potrzeby. Według naukowców najlepszą pora na drzemkę są okresy pomiędzy godziną 13 a 15, czyli po 8 godzinach od porannej pobudki i mniej więcej taki sam czas, do ponownego położenia się spać. Czas ten będzie ruchomy, bo jak wiadomo, każdy wstaje o różnych porach i o innych kładziemy się na nocny odpoczynek.

Ile czasu poświęcić na zdrową drzemkę?

Drzemka nie powinna być długa. Dla regeneracji organizmu wystarcza krótkie 15 – 20-minutowe okresy snu. Drzemka nie powinna trwać dłużej niż 30 minut, gdyż zaburza to działanie wewnętrznego zegara biologicznego i może powodować problemy z wieczornym zaśnięciem.

Krótkie drzemki poprawiają koncentrację i pamięć oraz pozytywnie wpływają na pracę serca. Sen zmniejsza również ilość kortyzolu, hormonu odpowiedniego za stres. Codzienne drzemki pomagają też osobom mającym problemy z nadciśnieniem tętniczym lub z cukrzycą.

Światowy Dzień Drzemki w Pracy to nietypowe święto, którego w Polsce właściwie nie obchodzimy i traktowane z przymrużeniem oka. Może jednak zwrócić uwagę szefa, że zrelaksowany, wyspany i wypoczęty pracownik to osoba wydajna, pełna zapału i energii do pracy. I takiego właśnie pracodawcy wam życzę. No, chyba że sami jesteście sobie szefem, wówczas życzę miłych obchodów Dnia Drzemki w Pracy.

Pamiętaj też, aby zachować równowagę pomiędzy pracą, a życiem prywatnym!

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL