W dzisiejszych czasach strona internetowa staje się koniecznością dla firm, freelancerów, a także osób prowadzących nierejestrowaną działalność gospodarczą. W zależności od tego, kim jesteś i czym się zajmujesz, możesz wybrać wizytówkę, blog, galerię lub sklep internetowy.

Korzyści z posiadania strony internetowej

Jeżeli jeszcze się wahasz, to chcę ci pokazać jakie korzyści może przynieść założenie strony firmowej. Przede wszystkim firma zyskuje w ten sposób dostęp do tysięcy potencjalnych klientów. Jednak strona to nie tylko możliwość pozyskania nowych klientów, ale też sposób na analizowanie ich zachowania zakupowego i dokonywanych wyborów. Na podstawie takich danych możemy przygotowywać bardziej dopasowaną ofertę oraz zaplanować działania marketingowe. Reklama poprzez stronę internetową też będzie miała szerszy zasięg. Dobrze przygotowana strona internetowa podnosi wiarygodność firmy, edukuje, ułatwia komunikację oraz oszczędza czas. Tego wszystkiego nie zapewnią portale społecznościowe, które powinny pełnić raczej funkcję reklamową i ostatecznie kierować cały ruch na stronę.

Również dla freelancerów strona internetowa to podstawa. Poza wszystkimi wyżej wymienionymi korzyściami pozwala ona również prowadzić działalność zarobkową poprzez różne działania jak: affilacje, reklamy, czy współpracę z markami. Pisałam o tym szerzej we wpisach Zarabiaj na swojej stronie oraz Blogi – hobby czy zarobek. Zainteresowanych tematem odsyłam właśnie do nich.

Budujemy stronę internetową

Sądzę, że wiecie już, jak ważne jest posiadanie własnej strony, dlatego teraz możemy przystąpić do jej budowania. Firmową stronę najlepiej zbudować w oparciu o jakiś CMS (system zarządzania treścią). Najpopularniejszym, ale nie jedynym takim systemem jest WordPress. Umożliwia on samodzielne i szybkie zbudowanie prostej strony internetowej w jeden dzień. Więcej o tym pisałam we wpisie Załóż blog lub stronę i zacznij działać online.

Hosting strony internetowej

Strona potrzebować będzie miejsca w sieci, czyli hostingu. Czym jest hosting? To usługa polegająca na udostępnianiu wydzielonego miejsca na serwerze. Serwer natomiast to komputer, który jest całą dobę, 7 dni w tygodniu włączony i podłączony do sieci. Aby nasza strona działała bez problemu, warto wybrać dostawcę hostingu, zwracając uwagę na parametry serwera. Najważniejsze z nich to Uptime, czyli czas bezawaryjnego działania serwera, wyrażony w procentach. Najlepszy będzie taki o wartości 99%. Ważnymi wskaźnikami będą też stan techniczny, szybkość łącza, dostępne technologie oraz bezpieczeństwo.

Zwykle firmy udostępniają różne plany hostingowe, wśród których możemy poszukać odpowiedniego dla siebie. Jeżeli potrzebujemy prostej strony typu wizytówka, wówczas wystarczy nam podstawowy pakiet hostingowy. Jeżeli planujemy sklep internetowy, wówczas powinniśmy wybrać hosting dedykowany e-commerce. Możemy też wybrać hosting na start i później zwiększać go w zależności od zapotrzebowania.

Wybór domeny

Drugą sprawą, o którą musimy zadbać, jest domena. Jest to nic innego jak nazwa naszej strony. Domenę kupimy i zarejestrujemy u rejestratora domen np. nazwa.pl, ovh.pl, czy namecheap.com. Ceny domen wszędzie są takie same i wahają się od kilku złotych za rok do kilkudziesięciu, w zależności od rozszerzenia. Najdroższe, ale równocześnie najbardziej pożądane są pl., com, com.pl oraz eu. Zwykle w pierwszym roku domena jest dużo tańsza niż w kolejnych latach.

Bezpieczeństwo strony internetowej

Istotną rzeczą jest jej bezpieczeństwo. Zwłaszcza przy prowadzeniu sklepów internetowych jest to istotne, o ile nie obowiązkowe. Certyfikat bezpieczeństwa SSL to protokół zaprojektowany do bezpiecznego przesyłania danych. Zapewnia poufność i integralność transmisji danych. Dzięki zastosowaniu SSL informacje przesyłane są w zaszyfrowanej postaci tak, aby podczas transmisji nie mogły być odczytane przez niepożądane osoby. Adres strony z certyfikatem bezpieczeństwa zaczyna się od HTTPS oraz przed adresem posiada znaczek kłódki. W tej chwili większość stron posiada certyfikaty z uwagi na to, że przeglądarki traktują strony bez certyfikatów jako potencjalne zagrożenie. Certyfikaty mogą być darmowe lub płatne. Różnicą między nimi poza ceną jest sposób szyfrowania. W przypadku złamania szyfru certyfikatu SSL organizacja, która go wydała, jest zobowiązana do wypłacenia odszkodowania, bez względu czy był on płatny, czy darmowy.

Jeśli planujecie postawić własną stronę WWW lub sklep internetowy, to wiecie, na co zwrócić uwagę. A jeżeli chcecie zarejestrować unikalną domenę lub zabezpieczyć pliki na komputerze poprzez regularny backup w chmurze, możecie już teraz złożyć zamówienie w nazwa.pl na dowolne usługi z 20% zniżką.

Wystarczy wpisać w koszyku kod rabatowy ge85-7427-4757 lub złożyć zamówienie poprzez link: https://www.nazwa.pl/pp/ge85-7427-4757.

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL