Postanowienia noworoczne składa sobie podobno 60% osób na całym świecie. Ile z nich wytrwa w nich przez cały rok? Niewielu, gdyż zwykle wypowiadane na szybko, bez refleksji i oceny własnych możliwości. Dlatego obiecujemy sobie za dużo, niż możemy udźwignąć, zbyt chaotycznie, pod wpływem chwili i targających nas emocji. Jeżeli i ty należysz do grona osób, które zwykle nie realizują swoich postanowień noworocznych, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Postanowienia noworoczne potraktuj jak projekt

Zwykle, jeżeli przystępujesz do realizacji jakiegoś zadania, to planujesz go, może rozpisujesz poszczególne etapy, tak by w rezultacie osiągnąć cel. W skutecznym realizowaniu celów pomoże ci metoda SMART, o której pisałam w artykule: 5 cech dobrze sformułowanego celu.

Twoje plany zgodnie z tą metodą powinny być jasno określone, konkretnie wyrażone i możliwe do zrealizowania. W określeniu takich celów niezbędna jest umiejętność samooceny, dlatego zastanów się, jak chcesz realizować swoje postanowienia noworoczne i kiedy znajdziesz na nie czas.

Skup się na tym, co chcesz osiągnąć, zamiast na tym, co chcesz stracić, np. chcąc osiągnąć uprawnioną wagę, nie myśl, że chcesz stracić 20 kilo, lecz, że chcesz zobaczyć na wadze 60 kilo. W ten sposób działasz na swoją psychikę oraz zwiększasz szansę na powodzenie postanowienia.

Na twojej liście powinny znaleźć się postanowienia dotyczące różnych sfer życia. Poniższy schemat jest przykładem takiej listy celów do realizacji w nadchodzącym roku.

postanowienia noworoczne

Jak zaplanować postanowienia noworoczne?

Na początek możesz dać się ponieść i wypisać wszystkie cele, które chciałbyś zrealizować. Zadbaj, aby dotyczyły one w równym stopniu spraw osobistych, jak i zawodowych. Nie skupiaj się jedynie na jednej stronie życia.
W kolejnym kroku przeanalizuj swoją listę i pogrupuj postanowienia według hierarchii ważności. Z przygotowanej listy wybierz maksymalnie kilka celów do realizacji, które dają największą szansę powodzenia i które są dla ciebie ważne.
Te z postanowień, które są duże lub skomplikowane rozłóż na etapy. Łatwiej jest zrealizować cel, gdy jest niewielki i nie tak przerażający. Poza tym łatwiej realizować zadanie małymi krokami.

Postanowienia noworoczne dotyczące pracy

Wśród postanowień noworocznych wiele dotyczy życia zawodowego. Niektórzy postanawiają zmienić pracę, inni planują prośbę o podwyżkę, czy rozwój zawodowy. Dlatego warto w odpowiedni sposób sformułować postanowienia noworoczne, by zwiększyć szanse na ich realizację.

Lista postanowień noworocznych związanych z pracą i karierą może obejmować:

  • Zmiana pracy na lepiej płatną
  • Rozpoczęcie pracy na własny rachunek
  • Znalezienie dodatkowych źródeł dochodu
  • Zmiana ścieżki kariery
  • Awans w dotychczasowej pracy
  • Podniesienie kwalifikacji
  • Ograniczenie liczby godzin przeznaczonych na pracę
  • Stworzenie źródeł dochodu pasywnego
  • Praca w domu
  • Odejście na emeryturę

Samo postanowienie o zmianach w życiu zawodowym to tylko początek, który musi mieć potwierdzenie w innych sferach życia. Zanim zmienimy, pracę musimy zmienić siebie, swoje nawyki, także zdrowotne oraz kontakty z innymi ludźmi. Dobre relacje z otoczeniem i gotowość do samorealizacji to krok ku zmianie pracy.
Dlatego też nie możemy zapominać o zmianach dotyczących samodoskonalenia i zdrowia. Musimy nauczyć się radzić sobie ze zmianami, zwiększyć swoją pewność siebie, stać się bardziej asertywnym, czy zwiększyć samodyscyplinę.
Warto też nauczyć się nowych umiejętności przydatnych zarówno w życiu, jak i w pracy. Może to być opanowanie nowego programu komputerowego, nauka języka obcego, udział w konferencji specjalistów lub udział w kursie doszkalającym.

Postanowienia dotyczące zdrowia

Do częstych postanowień noworocznych należą te poprawiające nasze zdrowie, kondycje, wydajność czy wygląd. Dlatego wśród czołówki celów wymienianych do osiągnięcia znajduje się zrzucanie nadprogramowych kilogramów. Jednak oprócz utraty wagi warto postanowić, chociażby delikatną korektę trybu życia.

Wśród popularnych postanowień noworocznych dotyczących zdrowia wymienić należy:

  • Ograniczenie lub rzucenie używek (papierosów, alkoholu)
  • Zrzucenie zbędnych kilogramów
  • Podjęcie regularnego uprawiania sportu
  • Wprowadzenie zdrowego odżywiania
  • Regularne przeprowadzanie badań lekarskich
  • Znalezienie czasu na relaks i odpoczynek

Nieważne co postanowicie, ważne, żeby było to coś ważnego z waszego punktu widzenia. Wierząc w siebie, swoje możliwości oraz przygotowując się do zmiany, możecie zrealizować każde postanowienie noworoczne. Tego wam z całego serca życzę!

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL