Dawno mnie nie było, gdyż zaczęłam pracę na etacie. Nie porzuciłam jednak swoich marzeń i nie przestałam pracować w domu. Z konieczności zmniejszyłam tylko ilość zleceń, postów i ogólnie ograniczyłam aktywność, by powrócić do niej, tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Ten post jest właśnie takim powrotem po czasie posuchy. Porzuciłam pracę, która była tylko rozwiązaniem tymczasowym, dla zatkania finansowej dziury i powróciłam do tego, co lubię i co sprawia mi przyjemność, czyli do pisania.
Jednak czas, który poświęciłam na pracę w hotelowej kuchni, nie poszedł na marne, gdyż zdobyłam dzięki niej kolejne doświadczenie oraz możliwość obserwacji ludzi, oraz ich zachowań w różnych sytuacjach. Rzuciłam ją zaś, dlatego, że nie spełniała żadnego warunku dobrej pracy, poza jedynym, czyli wynagrodzeniem, a to niekiedy nie wystarczy. Jakie są cechy dobrej pracy? O tym poniżej.

Odpowiednie wynagrodzenie

Wiadomo, że niewielu podejmuje pracę bez wynagrodzenia. Oczywiście są wolontariusze, którzy robią to z pobudek altruistycznych, jednak większość z nas idzie do pracy, by zarobić. Wynagrodzenie jest, więc jednym z warunków, które bierzemy pod uwagę, wybierając pracę. Powinno być one wprost proporcjonalne do wysiłku włożonego w pracę oraz do czasu, który na nią poświęcamy. Nie zawsze tak jest i wówczas jest to sygnał, że praca u danego pracodawcy nie jest może szczytem naszych marzeń.
Wynagrodzenie to warunek istotny, ale nie jedyny. Dobrze, gdy oprócz dobrego zarobku wynosimy z pracy inne korzyści, głównie niematerialne.

Pozamaterialna wartość dobrej pracy

Kolejna cecha dobrej pracy to jej pozamaterialna wartość dla pracownika. Jeżeli pracując, uważasz, że przyczyniasz się do tworzenia jakiejś wartości, gdy widzisz w swojej pracy jakiś cel, wówczas ma ona sens, a ty poczucie spełnienia. Spełniony pracownik musi czuć, że wykonując pracę, realizuje określone wartości. W przeciwnym razie jego praca stanie się udręką, którą będzie traktował instrumentalnie. Nieważne, czy stanowisko, które zajmujesz, znajduje się na niższym, czy wyższym szczeblu, ważne, aby twoja praca była sensowna. Jeżeli nie widzisz sensu w tym, co robisz, wówczas nie przykładasz się do tej pracy i traci na tym cała firma. Równie ważne jest by praca, którą wykonujesz, była dostosowana do twoich osobistych preferencji i umiejętności. Zbyt wygórowane wymagania, jak tez praca poniżej swoich możliwości, działają demotywująco.

Swoboda wyboru

W każdej pracy obowiązują procedury, które dotyczą również pracownika. Jest też szereg zakazów i nakazów, a bardzo niewiele swobody. Jeżeli pozwoliłoby się pracownikowi na pewną swobodę wyboru, wówczas mogłoby okazać się, że jest ona bardzo kreatywny, potrafi świetnie organizować sobie pracę, a nawet ja usprawniać. Pracownik, który ma możliwość decyzji w jakimś obszarze własnej pracy, o wiele chętniej przychodzi do pracy, lepiej wykonuje swoje obowiązki i przeżywa mniej stresów.
Tak, więc swoboda wyboru, to kolejna cecha dobrej pracy, która może wpłynąć korzystnie na pracę pracownika.

Atmosfera w pracy

Ważnym warunkiem dobrej pracy jest atmosfera, jaka w niej panuje. W dobrej pracy nikt nie rywalizuje ze sobą ani nie podkłada tzw. świni, gdzie nikt nie szpieguje się nawzajem i nie donosi na kolegów. W dobrej pracy panuje harmonia, wzajemna pomoc i współpraca. Wszelkie współzawodnictwo i wzajemna rywalizacja jest szkodliwa dla samopoczucia ludzi, a w rezultacie odbija się na jakości pracy.
Dużo w tej kwestii zależy od kierownictwa, od ich podejścia, zasad podejmowania decyzji, od sposobów komunikacji z pracownikami i budowania relacji oraz hierarchii. Ważny jest każdy człowiek i nie może dochodzić do sytuacji, gdy ludzie rywalizują ze sobą, ubiegają się o względy, czy za wszelką cenę próbują się wybić.

 

W pracy, która ostatnio wykonywałam, zabrakło ostatnich trzech elementów. Atmosfera w pracy była bardzo nerwowa. Zdarzały się również próby donoszenia oraz poniżanie innych. Wszelka samodzielna inicjatywa tłumiona była już w zarodku. Ciężko było w pracy znaleźć niekiedy sens i cel, a wszelkie próby zwrócenia uwagi na nieefektywność działań kończyła się ucinaniem tematu i podkreślaniem, kto tutaj jest szefem. Pomijam już fakt, że szef chyba zapomniał, że czasy niewolnictwa się już skończyły.
Warunki pracy nie kwalifikowały jej jako dobrej pracy, natomiast samo wynagrodzenie, to za mało by w niej pozostać. Jeżeli nie możesz dostosować sobie pracy do siebie, to należy ją rzucić. Najlepiej z hukiem!




Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL