Każda dziedzina posługuje się charakterystycznym słownictwem, zrozumiałym tylko dla wtajemniczonych. Początkujący copywriter może mieć z tym problem, dlatego dobrze byłoby przyswoić sobie podstawowe zwroty, skróty i pojęcia. Poniższy słownik w żadnym razie nie wyczerpuje tematu, lecz może być pomocą dla stawiających pierwsze kroki w branży.

A

Artykuły tematyczne to teksty poprawne językowo i o wysokiej wartości merytorycznej. Pisane w formie bezosobowej lub w trzeciej osobie, prostym językiem, zrozumiałym dla przeciętnego użytkownika Internetu.

Artykuły specjalistyczne to artykuły tematyczne wymagające specjalistycznej wiedzy i dogłębnego researchu. Pisane przez eksperta w danej dziedzinie, zawierają fachowe słownictwo, dlatego przeznaczone są dla osób z danej branży.

Advertorial to wtrącanie w tekst reklamowy wiarygodnych, fachowych porad i bezpłatnych informacji, by zwiększyć wiarygodność przekazu. Praktyka wskazuje, że sposób ten jest bardzo skuteczny i dlatego powszechnie wykorzystywany.

Anchor Text to treść w postaci linka, najczęściej mający postać frazy lub słowa kluczowego.

AIDA to skrót od angielskich wyrazów Attention, Interest, Desire i Action, będący opisem jednego z modeli pisania tekstów reklamowych. Schemat AIDA wykorzystuje emocje, czyli:
Attention – przyciągnięcie uwagi
Interest – wywołanie zainteresowanie
Desire – stworzenie pragnienia posiadania
Action – działanie, by zdobyć upragniona rzecz.

B

Brief jest dokumentem, który przygotowuje klient przy nawiązywaniu współpracy. Określa w nim informacje dotyczące zlecenia, takie jak rodzaj tekstu, liczba znaków, słowa kluczowe, grupę docelową, oczekiwany czas realizacji zamówienia i opcjonalnie temat tekstu). Brief zawiera też informacje o kliencie, które mają być ułatwieniem w pracy copywritera, przy realizacji zlecenia.

C

Content marketing, marketing treści lub marketing internetowy to opieranie działań marketingowych na interesujących, unikalnych i pozycjonujących treści w sieci. Obejmuje on różnego rodzaju poradniki, blogi firmowe lub specjalistyczne oraz ciekawe teksty tematyczne, które budują pozytywny wizerunek firmy i wpływają na jej postrzeganie przez odbiorców.

Copywriting to o proces tworzenia treści reklamowych, merytorycznych artykułów tematycznych, a także pozycjonujących. Teksty te mają za zadanie skłonić odbiorcę do konkretnej czynności, najczęściej zakupu towaru lub usługi.

Claim to hasło reklamowe przypisane do firmy, kojarzone z nią i reprezentujące ja przez lata. Ma za zadanie przekonanie do firmy lub marki, a nie do produktu. Claim przyklejony do logotypu występuje na końcu prezentacji lub reklamy.

D

Deadline to ostateczny termin wykonania zlecenia i oddania go klientowi. Terminowość jest bardzo ważną cechą dobrego copy.

E

Edytory tekstu, to programy ułatwiające pracę z tekstem i jego edycję. Najpopularniejszym jest Word firmy Microsoft.

F

Fraza kluczowa to nic innego jak ciąg słów kluczowych.

Freelancer, inaczej „wolny strzelec”, to copywriter, który samodzielnie realizuje zlecenia, najczęściej pracując zdanie, bez etatu.

Formatowanie tekstu za pomocą kodu BBC, to stosowanie w tekście nagłówków, pogrubień lub pisania kursywą.
Składnia kodu BBC obejmuje:
nagłówki [h1], [h2], [h3], [h4] np. [h1] Nagłówek[/h1]
pogrubienie [b] np. [b] pogrubiona fraza kluczowa [/b],
kursywa [i] np. [i]fragment tekstu napisany kursywą[/i].

H

Headline, inaczej nagłówek tekstu reklamowego. Powinien być oryginalny, chwytliwy, taki który przyciągnie czytelników i skłoni ich do zapoznania się z treścią do końca.

K

Korekta obejmuje poprawki w tekście, zarówno te wykonywane przez copywritera podczas sprawdzania tekstu, jak i też rozumiana jako płatna usługa, polegająca na sprawdzeniu tekstu pod kątek stylistyki, gramatyki i ortografii.

L

Lead to istotny element tekstu, umieszczony na początku i pogrubiony. Jest formą zapowiedzi, wprowadzeniem, które ma za zadanie poinformowanie o zawartości artykułu. Najczęściej po jego przeczytaniu czytelnik podejmuje decyzję o przeczytaniu artykułu lub o porzuceniu czytania, dlatego z punktu widzenia marketingu jest on bardzo ważny.

M

Mailing to odmiana marketingu wykorzystująca w swoich działaniach pocztę elektroniczną. Najczęściej występuje w formie ofert lub newsletterów, które informują oraz zachęcają do kupna.

O

Optymalizacja contentu obejmuje zredagowanie tekstu pod względem ilości słów kluczowych oraz odpowiednie rozmieszczenie ich w tekście. Za działania te odpowiada copywriter SEO.

P

Precle to zwyczajowa nazwa tekstów SEO umieszczanych na specjalnych domenach, czyli Presell Page. Teksty te nie mają wysokiej wartości merytorycznej, jednak zawierają słowa kluczowe oraz linki wpływające na pozycjonowanie strony.

Portfolio to prezentacja zrealizowanych projektów lub wykonanych zleceń danej osoby. Udostępniana w celu zaprezentowania umiejętności i dokonań oraz pozwalają na ich ocenę.

R

Research oznaczający poszukiwanie istotnych informacji. Przydatne, gdy copywriter musi zgłębić temat, o którym ma niewielkie pojęcie lub musi uzupełnić wiedzę na dany temat.

S

Słowa kluczowe to słowa, które użytkownicy Internetu wpisują w wyszukiwarki. Słowa kluczowe określić można za pomocą narzędzi Google. Słowa kluczowe określane są za pomocą takich czynników jak trafność, liczbę wyszukiwań, konkurencję czy trudność frazy. Copywriter SEO podczas pracy nad tekstem wplata słowa kluczowe w pisaną treść, w celu jej wypozycjonowania.

Strona znormalizowana to strona zawierająca 1800 znaków ze spacjami.

SEO Copywriting to tworzenie tekstu opartego na zasadach SEO i zawierającego frazę kluczową w odpowiedniej formie. SEO Copywriting ma na celu wywindowanie tekstu na jak najwyższą pozycję w wyszukiwarce internetowej.

T

Target to inaczej grupa docelowa artykułu. Określając target i znając jego cechy, możemy precyzyjnie dopasować produkt, lepiej go zaprezentować oraz sprzedać.

Teksty SEO to teksty stworzone z myślą o pozycjonowaniu domeny. Dawniej były to teksty z dużą ilością linków, obecnie bardziej stawia się na jakość dobry content, który zostanie polecony innym użytkownikom na zasadzie polecenia i przez to zajmie wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Tekst synonimizowany to tekst, który został napisany przy użyciu synonimów. Teksty te wrzuca się do specjalnych mieszarek, czyli programów, które z tekstu synonimizowanego potrafią wygenerować nawet kilkaset nowych tekstów. Pisanie takich tekstów jest żmudne i nużące, a poziom tekstów zwykle niski.

U

USP (ang. Unique Selling Proposition) to podejście do zlecenia lub klienta w sposób indywidualny, tak by przedstawić towar/usługę w sposób wyjątkowy i odróżniający ją od konkurencji.

Z

ZZS/ZBS to skróty określające ilość znaków w tekście.
ZZS – znaków ze spacjami
ZBS – znaków bez spacji
Zwykle przy określaniu wielkości zlecenia stosuje się miarę określająca ilość znaków oraz liczenie spacji lub bez nich. Najczęściej przyjmuje się stawkę za 1000 ZZS, jednak mogą zdarzyć się bez spacji, a nawet ilość podana w ilości wyrazów.

Jeżeli chcielibyście uzupełnić ten słownik o własne hasła, wówczas wpisujcie je w komentarzu.

 
Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL