Pisząc teksty pozycjonujące, musimy trzymać się wytycznych dotyczących tekstu, zwłaszcza tych dotyczących odpowiedniego rozmieszczenia w nim słów kluczowych. Słów tych nie powinno być ani zbyt mało, ani za dużo. Idealnym wyjściem jest ich optymalna ilość, czyli odpowiednia liczba. Oprócz ilości słów kluczowych ważne jest także ich rozmieszczenie w tekście. Im wcześniej pojawiają się w tekście, tym jest to korzystniejsze dla pozycjonowania. Optymalizacja to również termin stosowany w stosunku do stron internetowych, jednak tym nie będziemy się tutaj zajmować.

Zagęszczenie słów kluczowych w tekście

Gęstość słów kluczowych (ang. Keyword density) to procentowe określenie ilości słów lub fraz kluczowych, w porównaniu do całkowitej liczby słów w tekście.
Eksperci od SEO uważa, że optymalna gęstość wynosi od 1 do 3 procent, a do obliczania gęstości słów na stronie stosują odpowiednią formułę obliczeniową. Oczywiście nas, jak piszących nie powinno obchodzić, w jaki sposób mamy to wyliczyć, gdyż z reguły otrzymując zlecenie, otrzymujemy konkretne wytyczne dotyczące zlecenia np. 2-3 krotne użycie słowa kluczowego w 6000 znakach tekstu.
Jeżeli takich wytycznych nie otrzymamy wówczas lepiej używać słów kluczowych mniej niż więcej. Ważniejsza od ilości użytych fraz kluczowych jest treść tekstu i informacje, które chcemy przekazać. Upychanie na siłę może przynieść odwrotny skutek, odstraszając potencjalnych czytelników, którzy wolą konkretny przekaz od bezsensownego bełkot z powtarzającymi się wyrazami.
Nadużywanie słów kluczowych może prowadzić do sytuacji, w której strona zostanie ukarana nałożeniem filtra.

Rozmieszczenie fraz kluczowych

Odpowiednio zoptymalizowany tekst to nie tylko ten z odpowiednią ilością słów kluczowych, lecz także z prawidłowym ich rozmieszczeniem w tekście.
Poprawne rozmieszczenie słów kluczowych (ang. Keyword Positioning) to rozmieszczenie równomierne w treści, ale również w tytule, w nagłówkach oraz w pozostałych elementach strony.
Słowa kluczowe powinno się odmieniać i w takiej formie umieszczać w tekście. Fraza nieodmieniona, powtórzona kilka razy wygląda nienaturalnie, dlatego powinna się pojawiać, zarówno w formie podanej przez zleceniodawcę tekstu, jak i też w odmianach.

Słowo podsumowania

Teksty najczęściej czytają ludzie i to z myślą o nich powinniśmy je pisać. Dlatego ważniejsza jest ich merytoryczna wartość oraz poprawna forma, zgodna z zasadami językowymi, od ilości użytych słów lub fraz kluczowych. Dobrze napisany tekst obroni się sam, a poprzez swoją obiektywną wartość, jego pozycja w wyszukiwarkach wzrośnie w sposób niewymuszony.

 Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL