Tekst próbny to pewnego rodzaju egzamin, sprawdzian umiejętności pisarskich, który przeprowadza zleceniodawca, chcąc wybrać wykonawcę. Dlaczego więc nie piszę takich tekstów? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Kiedy możesz zostać poproszony o tekst próbny?

Właściwie zawsze, w każdej chwili i od każdego. Gdy próbujesz dostać się do portalu pośredniczącego w uzyskiwaniu zleceń. Kiedy sam szukasz zleceń lub, gdy klient chce sprawdzić twoje umiejętności w praktyce. Teoretycznie, takie sprawdzanie nie jest potrzebne, gdy posiadasz i udostępniasz portfolio lub gdy zostałeś już wielokrotnie oceniony w portalu dla piszących. Jednak prawem każdego klienta jest żądanie tekstu próbnego, szczególnie gdy uważa, że jego lecenie jest wyjątkowe i nie każdy mu podoła.

Tekst próbny- dlaczego mówię nie?

Na początku pisałam teksty próbne, gdy zostałam o to poproszona, ponieważ często był to warunek zaistnienia, dostania zlecenia, czy dostania się do grona użytkowników danego portalu. Zdarzało się, że pisałam tekst próbny, na prośbę klienta i zwykle dostawałam zlecenie. Jednak zdarzył się ciąg niezbyt przyjemnych zdarzeń, po których obiecałam sobie niepisanie tekstów próbnych, nawet gdyby otwierały mi drogę do lepszego zlecenia. Dlaczego? Zdarzyło się i to dwukrotnie, że tekst znikał razem z klientem, bez słowa wyjaśnienia. Dwukrotnie klient rezygnował ze zlecenia, po domniemanym zebraniu tekstów próbnych. Od dwóch miesięcy jeden z moich tekstów próbnych „wisi” w próżni, oczekując na zatwierdzenie. W tym czasie ja niemal zapomniałam, o czym miał traktować temat.

Drogi kliencie…

Pisząc tekst próbny, również pracuję. Pisząc tekst próbny, poświęcam swój czas, dlatego wypadałoby go uszanować, chociażby w postaci informacji zwrotnej. Wśród wielu uczciwych i rzetelnych klientów, zdarzają się też cwaniacy, którzy wymagają kilkanaście tekstów próbnych, zdobywając w ten sposób darmowy materiał.

Jeżeli już wysyłasz tekst próbny, sprawdź, w jaki sposób możesz się zabezpieczyć?

Cytat z artykułu na stronie White Press

Jak zabezpieczyć próbny tekst przez publikacją?Najprościej poprzez jasne określenie swojego stanowiska w zakresie publikacji materiału – czyli dopisek, że niniejszy tekst służy celom weryfikacji umiejętności i nie jest przeznaczony do publikacji. Taką informację najlepiej umieścić w samym tekście, a materiał wysłać w formie zamkniętej (np. pdf) – to zabezpiecza interesy copywritera na wypadek przesłania pliku dalej, jego skopiowania lub wydrukowania. W razie gdyby mimo tego tekst został opublikowany bez

Źródło: Copywriterze – wysyłasz tekst próbny? Sprawdź jak się zabezpieczyć.



Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL