Jednym ze sposobów zarabiania jest tworzenie własnych produktów. Produkty mogą być cyfrowe lub może to być szeroko pojęte rzemiosło. Uwielbiasz prace ręczne, szyjesz, wyszywasz, haftujesz, być może rzeźbisz lub wykonujesz książeczki dla maluchów. Może jesteś grafikiem, tworzysz nowe wzory, a może projektujesz ubrania? Może twoją pasją jest pisanie, a może nauczanie?
W zależności od tego, kim jesteś, czym się zajmujesz i najważniejsze, w czym jesteś dobry, możesz stworzyć unikalny produkt. Jednak stworzenie produktu, to dopiero pierwszy krok, potem musisz go jeszcze rozreklamować i sprzedać. O tym właśnie przeczytasz poniżej oraz w kolejnych częściach cyklu.
Co nam daje własny produkt?
Własny produkt, który jest dziełem naszych rąk oraz efektem pracy naszych szarych komórek, daje niebywałą satysfakcję. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby był dla nas również źródłem zarobku. W przypadku produktów cyfrowych lub książek zarobek ten może być dochodem pasywnym. Pracę nad nim wykonujemy bowiem jeden raz, a zysk z pracy czerpiemy miesiącami. Nieco inaczej wygląda sprawa z produktami typu hand made, gdzie każda kolejna sztuka jest źródłem zysku. Oczywiście pod warunkiem, że nasze produkty sprzedamy.
Praca nad każdym produktem jest pracochłonna i zajmuje czas. Powstający produkt musi dotrzeć do odbiorcy, a to wymaga odpowiednich działań promocyjnych. Dlatego należy wykorzystać dostępne kanały, by zakomunikować, że taki produkt jest i można go zakupić. Przyda się do tego poczta pantoflowa i nowoczesna forma marketing szeptany. Warto mieć własną stronę, blog lub Fan Page na Facebooku, konto na Instagramie lub na Pinterest. Wszędzie tam możemy umieszczać informacje o swoim produkcie, by wiedza o nim dotarła do szerokiego grona odbiorców.
Jakie produkty cyfrowe można sprzedawać?
Pomysłów na produkty cyfrowe jest wiele. Na pewno spotkaliście się w Internecie z ofertą zakupu kursu internetowego, kursu przez e-mail, czy kursów video. Oprócz kursów sprzedawać można własnoręcznie wykonane albumy, kalendarze i zdjęcia. Niektórzy przygotowują własne wzory pism, sprzedają wzory umów, nagrywają podcasty, ścieżki dźwiękowe, czy audiobooki. Można sprzedawać własne grafiki, wzory, własnoręcznie napisane aplikacje, czy wtyczki do WordPressa.
Na koniec, ale nie na końcu, umieszczam sprzedaż wszelkiego typu książek elektronicznych. E-booki mogą mieć dowolną formę np. poradników lub przewodników.
Sprzedaż produktów hand made
Internet to idealne miejsce dla reklamy i sprzedaży produktów typu hand made. Także i tutaj nie ma ograniczeń co do rodzaju sprzedawanych produktów. Mogą to być koszulki z nadrukami, gadżety, biżuteria, własnoręcznie szyte ubrania, nakrycia głowy, wyszywane serwetki, kartki świąteczne i okolicznościowe, zabawki i pluszaki… Długo by wymieniać.
Gdzie sprzedawać swoje wyroby?
- poprzez znajomych
- na Facebooku
- przez blogi i fora
- przez własną stronę sprzedażową
- wystawiając na portalach aukcyjnych (Allegro, ebay Polska)
- przez serwisy sprzedażowe (olx, sprzedajemy.pl)
- poprzez galerie produktów (DaWanda, Pakamera)
O wszystkich rozwiązaniach dotyczących sprzedaży rękodzieła już wkrótce w kolejnych wpisach.