Brief to zbiór informacji dla osób z branży kreatywnej, pozwalający im jak najlepiej wykonać powierzone zadania. Copywriter również potrzebuje wskazówek, by tekst jak najbardziej odpowiadał potrzebom oraz wymaganiom klienta. Czym więc jest brief dla copywritera, co powinien zawierać, by był pomocą dla zleceniobiorcy oraz źródłem zadowolenia dla zleceniodawcy.

Różne rodzaje briefów

Brief nie zawsze będzie takim samym dokumentem. Będzie się różnił w zależności od celu, któremu ma posłużyć oraz ze względu na odbiorcę. I tak brief agencyjny będzie dotyczył przeprowadzenia kampanii marketingowej przez agencję PR i skierowany będzie na produkt, usługę lub markę firmy.
Z kolei brief kreatywny skierowany do projektanta lub grafika, którego zadaniem będzie stworzenie nowego wizerunku, poprzez wykonanie grafik do kampanii reklamowe, przedstawienie nowego wzornictwa, zmianę znaku towarowego.

Natomiast brief dla copywritera powinien zawierać informacje pozwalające mu na napisanie tekstu, w takiej formie, jakiej oczekuje klient. Brief dla copywritera jest również zabezpieczeniem dla niego samego, w razie, gdyby klient wnosił uwagi do tekstu. Wówczas brief pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości co do rzetelności wykonania zlecenia. Dlatego jest on tak bardzo istotny.

Co powinien zawierać brief dla copywritera?

Brief dla copywritera nie musi być ani długi, ani specjalnie kreatywny. Musi za to zawierać opis firmy i podstawowe wytyczne dotyczące zamawianego tekstu. Mogą być one przedstawione w formie listy zawierającej dane firmy, dane o produkcie i wymagania dotyczące tekstu.
Pisząc o firmie, będziemy potrzebować informacji o niej, takich jak nazwa, branża, czym się zajmuje, do kogo kieruje swoje usługi lub produkty. Przydatne będzie także podanie adresu strony firmy, skąd będzie można uzyskać samodzielnie potrzebne dane.
Gdy będziemy pisać o produktach firmy, warto znać jego unikalne cechy, czyli to, co go wyróżnia na tle konkurencji oraz grupę docelową dla danego produktu.

Najważniejszą częścią briefu dla copywritera są wskazówki dotyczące tekstu. W tym miejscu powinny znaleźć się takie informacje jak:

  • Rodzaj tekstu (tekst na stronę, artykuł blogowa, opis produktu, tekst newslettera itd.)
  • Cel tekstu (promocyjny, informacyjny, sprzedażowy)
  • Poziom specjalizacji (tekst zapleczowy, blogowy, specjalistyczny)
  • Styl pisania (formalny, luźny)
  • Ilość znaków ze spacjami podana w tysiącach
  • Frazy kluczowe do zawarcia w tekście
  • Uwagi dodatkowe (uwagi dotyczące formatowania, linki do przykładowych tekstów, materiałów źródłowych i inne uwagi)

Korzyści wynikające z dobrze przygotowanego briefu

Dobry brief pozwala poznać klienta, jego sytuację, usługi i oczekiwania. Ułatwia komunikację, pozwala niwelować nieporozumienia, a także poznać cele. Dzięki dobrze przygotowanemu briefowi wiemy, czego chce klient, więc możemy skupić się na zadaniu, a nie na domyślaniu się, o czym myśli i czego się spodziewa. Tak więc dobry brief pozwala copywriterowi przygotować dobry tekst, spełniający wymagania klienta. Natomiast dla klienta to możliwość określenia, jakich efektów oczekuje. W konsekwencji to powód do zadowolenia oraz do dalszej współpracy z danym copywriterem.

Konsekwencje złego briefu lub jego braku

Przeciwieństwem dobrego briefu jest brief zły, zawierający za mało informacji lub wręcz jego brak. Często taki brief pochodzi od klienta, który nie ma sprecyzowanych oczekiwań lub który nie wie, że każdy potrzebuje wskazówek, do dobrego wykonania zadania.
Niektórzy klienci zrzucają na copywritera całość zadań związanych z analizą branży, wymyślaniem tytułów, określaniem słów kluczowych itd. W konsekwencji klient może okazać się niezadowolony, bo nie tego oczekiwał. Niestety tekst napisany niezgodnie z oczekiwaniami jest często konsekwencją braku jasno określonych wytycznych. Gdy tych oczekiwań nie przedstawi się w jasny i klarowny sposób, wówczas copywriter traci nie tylko czas i pieniądze, ale również dobrą markę. Dlatego tak ważne jest na początku współpracy przedstawienie konkretnych oczekiwań, w formie briefu.

Brief jest niezwykle istotnym narzędziem komunikacji, bez którego można się obejść, ale, jak pokazuje rzeczywistość, po prostu nie warto. Dlatego lepiej poświęcić kilka minut na spisanie wymagań i podstawowych informacji, które pozwolą przygotować dobry tekst marketingowy, a tym samym przyczynią się do osiągnięcia celów firmy.

Jeżeli szukasz wzorów briefu, to świetne oferuje strona nazywamy.com

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL