Jakie prace możemy wykonywać w domu? Czy można pogodzić opiekę nad dziećmi z pracą zawodową? Jak pozostać aktywnym zawodowo, gdy nasza sprawność fizyczna nie pozwala na wyjście z domu? Jeśli chcemy pracować, ale w naszej okolicy nie ma dla nas pracy? Rozwiązaniem może być praca w domu, wykonywana w ramach umowy lub jako praca dorywcza. Sprawę naświetliłam swego czasu, pisząc tekst, dla kogo praca w domu, jednak teraz postaram się to uporządkować.
Prace przy komputerze
O tego typu pracy w domu wspominałam podczas pisania tekstu Freelancer w domu, jednak teraz wyszczególnię w postaci jasnej, zwięzłej i czytelnej.
Jeżeli masz konkretne wykształcenie lub umiejętności, a w razie ich braku masz chęć je uzupełnić, to możesz wykonywać jedną z poniżej wymienionych prac:
- Programista
- Tester programów
- Grafik lub grafik komputerowy
- Projektant stron internetowych
- Pisanie tekstów
- Korekta i redakcja tekstów
- Tłumaczenia
- Zdalna sekretarka
- Prowadzenie bloga, strony internetowej lub kanału na YouTube
- Edycja i montaż filmów
Prace usługowe
Prace te wymagają wiedzy oraz praktycznych umiejętności. Ich katalog jest dość szeroki i zaliczyć do nich można:
- Prowadzenie księgowości
- Usługi kosmetyczne i fryzjerskie
- Korepetycje
- Usługi krawieckie
- Fotografia
- Usługi kulinarne
- Usługi opiekuńcze
Prowadzenie księgowości wymaga wiedzy, uzyskania uprawnień i założenia działalności, jednak można ją prowadzić we własnym domu, często także w formie zdalnej.
Usługi kosmetyczne obejmują wszelkie zabiegi pielęgnacyjne na twarz, ciało, a także na paznokcie. Podobnie jak w przypadku usług fryzjerskich, nie wymagają dużo miejsca, sprzętu, a najbardziej liczą się umiejętności. Można wykonywać tę pracę w ramach działalności, ale również w zaciszu własnego domu, w formie dorywczej, świadcząc usługi dla znajomych i przyjaciół. Podobnie sprawa wygląda z usługami krawieckimi, które mogą mieć formę szycia lub dokonywania poprawek.
Usługi kulinarne to zajęcie raczej dorywcze a często sezonowe, pozwalające na zarobienie niewielkich kwot pieniężnych. Można w ten sposób piec ciasta przed świętami lub przygotowywać przyjęcia okolicznościowe. W ramach takich usług można też przygotowywać własnoręcznie sery, kiełbasy czy przetwory, które znajdą nabywców wśród najbliższego otoczenia, a z czasem mogą rozwinąć się w prawdziwy biznes.
Przebywając w domu np. z dzieckiem, możemy zająć się przy okazji kilkoma innymi maluchami mam, które pracują poza domem. Jeżeli mamy wiedzę z jakiejś konkretnej dziedziny, to możemy zająć się udzielaniem korepetycji. W ten sposób nie ruszając się z domu, możemy pomóc innym i zarobić realne pieniądze.
Jeżeli osiadamy dobrą lustrzankę oraz zmysł artystyczny to możemy w domu urządzić małe atelier lub wykonywać zdjęcia poza domem i sprzedawać je poprzez Internet.
Prace twórcze
Do prac twórczych można z powodzeniem zaliczyć ww. usługi kulinarne, ale także wszystkie związane z kategorią DIY, czyli zrób to sam. Osobiście znam sporo osób zajmujących się takimi pracami. Jedna z moich znajomych od lat przygotowuje piękne kartki okolicznościowe. Inna szyje i sprzedaje swoje nietuzinkowe lalki, misie i inne wyroby. Jeszcze inna haftuje obrusy, makatki czy serwetki i sprzedaje turystom. Moja osobista teściowa, przez lata dziergała na zamówienie wełniane swetry czy pantofle.
Niektórzy przygotowują kalendarze, notatniki, lepią doniczki, wazoniki czy figurki, inni wykonują sztuczną biżuterię. Ważne, by odkryć, co się umie i lubi, a równocześnie czego inni potrzebują, pragną lub co może się spodobać.
Praca twórcza to prawdziwa przyjemność, gdyż jak mówi stare, chińskie przysłowie „Rób to, co lubisz, a nie będziesz musiał pracować”
Własny biznes
Ostatnią kategorią jest praca na własny rachunek. Każdą powyższą pracę można wykonywać na dwa sposoby, jako freelancer pracujący na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, lub jako pracę wykonywaną jako zarejestrowany przedsiębiorca.
Jeżeli myślimy o własnej działalności, to możemy działać także z domu, prowadząc np. sklep internetowy. Jeżeli myślimy o działalności na zewnątrz, w formie stacjonarnej, to możemy skorzystać z gotowych rozwiązań, jakie daje franczyza. Niestety ta forma wymaga najwięcej formalności, czasu oraz pieniędzy i wychodzi poza nasze obecne rozważania.
Słowo podsumowania
Każdy z nas może wykonywać pracę w domu. Wystarczy tylko wejrzeć w siebie, uzmysłowić sobie, w czym jesteśmy dobrzy, co potrafimy, które nasze umiejętności możemy wykorzystać do zarabiania, a następnie zrobić to. Ja piszę, a ty możesz robić to samo, albo wszystko inne. Wystarczy, że uwierzysz w siebie i spróbujesz. Powodzenia!