Prowadzenie kont w social media to dziś ważna część działań marketingowych. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Facebookiem, Instagramem, X (dawniej Twitterem) czy Pinterestem, ten wykaz narzędzi pomoże Ci uporządkować pracę, oszczędzić czas i stworzyć skuteczny plan działań. Znajdziesz tu przydatne narzędzia, aplikacje i strony internetowe – wszystko pogrupowane, by łatwiej znaleźć odpowiednie narzędzie.

Narzędzia z podziałem na platformy

Prowadzenie mediów społecznościowych to nie tylko wrzucanie postów. To planowanie, tworzenie grafik i video, zarządzanie czasem, mierzenie efektów i kontakt z odbiorcami.Różne media wymagają innych działań i narzędzi, które przedstawiam poniżej.

Facebook

Do zarządzania profilem na Facebooku świetnie sprawdzi się Meta Business Suite (dawniej Facebook Business Suite). To darmowe narzędzie, które pozwala planować posty, analizować ich skuteczność i zarządzać komentarzami, także na Instagramie, jeśli konto jest połączone. Zaletą Neta Businness Suite jest to, że jest bezpłatne, wszystko w jednym miejscu i automatycznie publikowane. Wadą, zwłaszcza dla osób początkujących, może być nieco skomplikowany interfejs.

Na Facebooku ważna jest czytelna i atrakcyjna grafika. Najprostsze narzędzie do tego to Canva. Zawiera szablony idealnie dopasowane do rozmiarów Facebooka, które można łatwo edytować.

Instagram

Instagram to platforma oparta na obrazie, więc Twoje zdjęcia i grafiki muszą przyciągać uwagę. Do obróbki zdjęć polecam aplikacje takie jak Lightroom (wersja mobilna), VSCO i Snapseed. Umożliwiają one szybkie poprawki, nakładanie filtrów i zachowanie jednolitego stylu. Jeśli zależy Ci na spójnym układzie zdjęć na profilu, przetestuj aplikację Preview, która pomaga zaplanować układ zdjęć w feedzie. Możesz przeciągać zdjęcia, by zobaczyć, jak będą wyglądały obok siebie.

Jeżeli chcesz tworzyć ciekawe relacje, wówczas skorzystaj z aplikacji takich jak Unfold, StoryArt lub MoStory. Znajdziesz tam gotowe szablony, które ułatwiają tworzenie profesjonalnych Instagram Stories. Do cięcia dłuższych filmów na części pasujące do relacji polecam CutStory (iOS) lub Story Cutter (Android).

Do analizy konta oraz do sprawdzania statystyk i efektywności działań, przydadzą się: Social Blade, Hype Auditor lub Squarelovin.

X (dawniej Twitter)

Do planowania tweetów polecam TweetDeck – oficjalne narzędzie X, które umożliwia podgląd wielu kolumn naraz: wiadomości, hashtagów, zaplanowanych tweetów. Świetnie nadaje się do śledzenia dyskusji i odpowiadania na bieżąco.
Alternatywnie, jeśli prowadzisz więcej kont lub chcesz planować też na inne platformy, sprawdzi się Hootsuite albo Buffer. Oba pozwalają planować posty i analizować ich zasięg.

Pinterest

Pinterest to wizualna wyszukiwarka, świetna do promocji blogów, produktów i inspiracji. Tu również kluczowe są grafiki, dlatego zwróć na nie uwagę. Pomogą ci w tym narzędzia graficzne takie jak Canva oraz Fotor. Pomogą one stworzyć pin, który przyciągnie uwagę. Jeśli chcesz pokazać swoje produkty w kontekście (np. na ekranie laptopa, jako ebook), skorzystaj z Placeit albo Smartmockups.

Najlepszym narzędziem do zarządzania Pinterestem jest Tailwind – pozwala planować piny, analizować ich efekty i rekomenduje najlepsze godziny publikacji.

Narzędzia ogólne – pomocne niezależnie od platformy

Zarządzanie projektami i zadaniami

  • Trello – intuicyjne narzędzie do tworzenia tablic, list zadań i współdzielenia ich z zespołem. Pomocne przy planowaniu kampanii, tworzeniu checklist, współpracy z klientem.
  • Asana – system do zarządzania projektami, który możesz także wykorzystać do tworzenia harmonogramów postów. Pozwala przypisać zadania, oznaczać je kolorami i śledzić postęp.
  • Google Calendar – idealny do planowania pracy, wydarzeń i zadań. Możesz tworzyć osobne kalendarze dla różnych projektów i ustawiać przypomnienia.
  • Evernote – narzędzie do robienia notatek, zapisywania linków, zdjęć i pomysłów. Idealne na szybkie zapisy „na później”.
  • Toggl – aplikacja do mierzenia czasu pracy nad konkretnym zadaniem. Przydatna zarówno przy pracy samodzielnej, jak i z klientami.
  • Clear Focus – aplikacja oparta na technice Pomodoro (25 min pracy + przerwa). Pomaga zwiększyć skupienie i lepiej zarządzać czasem.

Tworzenie harmonogramu treści

  • Google Sheets – prosty arkusz kalkulacyjny, w którym możesz rozpisać plan treści na wszystkie kanały social media. Udostępnisz go współpracownikom, klientom lub zespołowi.
  • Asana – jak wcześniej wspomniano, również świetnie sprawdza się jako miejsce na harmonogram postów – możesz dodawać daty, kolory, tematy.

Tworzenie grafik i materiałów wizualnych

Programy do tworzenia grafik

  • Canva – idealna dla początkujących. Intuicyjna, z dużą bazą darmowych szablonów, grafik i ikon. Możesz tworzyć posty, relacje, prezentacje i wiele więcej.
  • Fotor – oferuje ciekawe efekty i możliwość tworzenia kolaży.
  • Adobe Spark – tworzenie prostych grafik oraz wideo do social media.

Tworzenie mockupów

Przy pomocy prostych narzędzi przygotujesz realistyczne wizualizacje ebooków, kursów czy produktów cyfrowych. Przykładem są tu: Placeit i Smartmockups

Obróbka zdjęć (szczególnie na Instagram)

  • Lightroom (mobile) – mobilna wersja znanego programu do edycji zdjęć. Idealna do stworzenia spójnego stylu zdjęć.
  • Snapseed, Aviary, VSCO, Pixlr – aplikacje na telefon, które szybko poprawią jakość zdjęć, dodadzą filtry i pozwolą uzyskać estetyczny efekt.

Tworzenie i edycja video

  • Lumen5 – program, który zamienia tekst (np. z bloga) w krótkie wideo.
  • Quik, Legend, Ripl, InShot – aplikacje mobilne do tworzenia krótkich, atrakcyjnych filmików na Instagrama czy Facebooka.

Planowanie i automatyzacja postów

  • Buffer, Social Pilot, eClincher – programy do programowania publikacji na różnych platformach. Pozwalają zaplanować datę i godzinę publikacji.
  • Later, Planoly – polecane szczególnie do Instagrama. Możliwość podglądu feedu, zaplanowania postów i utrzymania spójności wizualnej.

Banki zdjęć

Każdy wpis zasługuje na fotograficzną oprawę. O ile nie robisz samodzielnie zdjęć, wówczas warto sięgnąć do banków zdjęć. Niektóre są płatne, inne darmowe, a przykłady poniżej.

  • BigStockPhoto – płatny bank z darmowym okresem próbnym.
  • Darmowe banki: Kaboompics, Pexels, Unsplash, Pixabay, Picjumbo, Librestock – oferują zdjęcia do użytku komercyjnego, ale zawsze warto sprawdzić licencję.

Więcej o bankach zdjęć i o tym skąd brać darmowe fotki we wpisie Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę

Email marketing

  • MailerLite jest darmowe do 1000 subskrybentów. Umożliwia tworzenie newsletterów, formularzy i prostych automatyzacji.
  • Inne popularne opcje: Mailchimp, GetResponse, Freshmail, ConvertKit, ActiveCampaign.

Analityka i monitoring

  • Sotrender – szczegółowa analityka działań na Facebooku, Instagramie, YouTube. Tworzy przejrzyste raporty.
  • Brand24 – do monitoringu marki w internecie. Pokazuje, kto mówi o Tobie i gdzie.

Umawianie rozmów i konsultacji

Calendly to możliwość automatycznego umawiania spotkań biznesowych. Klient wybiera dogodny termin, Ty otrzymujesz powiadomienie.

PDF i dokumenty

Darmowe i łatwe w użyciu narzędzie online pozwala łączyć wiele plików PDF lub obrazów w jeden dokument PDF bez konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania. Nadają się też do do edycji, łączenia, konwersji i zmniejszania plików PDF.

Nie musisz korzystać ze wszystkich narzędzi naraz. Najważniejsze to wybrać te, które rzeczywiście ułatwią Ci pracę. Dlatego zacznij od kilku, naucz się ich dobrze, a z czasem możesz wdrażać kolejne. Pamiętaj! Skuteczny marketing to nie tylko ładne obrazki, ale także dobra organizacja, plan i analiza.

Zobacz również narzędzia dla piszących oraz narzędzia do korekty i edycji tekstu

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL