Pisarz (ang. writer) oraz popularny ostatnio copywriter mają pewne wspólne cechy. Obaj piszą i oboje na tym zarabiają. Jest jednak szereg cech, które są charakterystyczne tylko dla jednej z tych grup. Czy pisarz może zostać copywriterem, czy copywriter jest pisarzem? O tym poniżej.

Kim jest pisarz?

Pisarz to oficjalnie zarejestrowany w Polsce zawód z długoletnią tradycją. Pisarz zajmuje się pisaniem prozy, w różnych stylach oraz technikach. To spod ich piór wychodzą grube tomy powieści, jak też krótsze formy literackie, jak nowele lub opowiadania. Nieważne czy pisarz zajmuje się dramatem, fraszką, czy spisuje czyjąś biografię, do jego zadań należy oddziaływanie na czytelników w sposób artystyczny.

Tyle suchej definicji, a jak to wygląda w praktyce? Pisarz jest osobą, która posługując się słowami, opowiada historie, które wzbogaca o zróżnicowane, bogate słownictwo. Używa synonimów, porównań i przenośni, by jak najlepiej wyrazić uczucia, opisać rzeczywistość i przenieść czytelników w swój świat.
Celem nadrzędnym pisarza jest nie tylko opisanie historii, ale zrobienie tego w sposób, który porwie czytelnika, wciągnie go w perypetie bohaterów lub po prostu zapewni intelektualną rozrywkę.

Copywriter, czym się zajmuje?

O copywriterze już pisałam w artykule Pisanie tekstów, czyli jak zostać copywriterem?, oraz w poście, Czym zajmuje się copywriter SEO?

Nie lubię się powtarzać, dlatego teraz będzie krótko, a zainteresowanych odsyłam do informacji zawartych we wcześniejszych postach.

Copywriter również pisze, jednak jego styl pisania znacznie różni się od stylu pisarza. Przede wszystkim teksty mają mieć określoną długość, zawierać słowa kluczowe, być odpowiednio sformatowane i podlegać jeszcze innym, ustalonym z klientem warunkom.
Wszystko, dlatego, że charakter pisanych tekstów jest bardziej komercyjny i nastawiony na wywołanie określonej reakcji. Tekst pisany przez copywritera to tekst użytkowy, który ma przekazać konkretne informacje, czegoś nauczyć, coś sprzedać, zachęcić do wyrażenia opinii, zapisać się na newsletter lub kurs internetowy. Wszystko to osiąga copywriter poprzez użycie specjalnych konstrukcji oraz odpowiedni dobór słów. Teksty powinny być konkretne i merytoryczne. W żadnym przypadku nie dopuszcza się tzw. lania wody.
Copywriter SEO skupia się na pisaniu tekstów, których nadrzędnym celem jest pozycjonowanie stron internetowych w Internecie. Copy pracujący w agencji będzie skupiał się na pisaniu tekstów i haseł reklamowych oraz innych tekstów o charakterze promocyjnym.

Co różni pisarza od copywritera?

Pisarz:

  • pisze zgodnie z własnym pomysłem i wyobrażeniami
  • tworzy z wewnętrznej potrzeby
  • w swojej pracy posługuje się różnymi środkami stylistycznymi
  • jego teksty mają wymiar artystyczny

Copywriter:

  • pisze zgodnie z wytycznymi
  • tworzy teksty na zlecenie
  • jest konkretny i zwięzły
  • jego teksty mają wymiar komercyjny

Pisarz i copywriter wykonują te same czynności, jednak ich pisanie ma inny cel, a ich teksty różny charakter. Pisarz i copywriter to nie synonimy i nie mogą być stosowane zamiennie, co oczywiście nie oznacza, że copywriter nie może zostać pisarzem, a pisarz copywriterem. Muszą nauczyć się jedynie innego sposobu formułowania myśli oraz nauczyć się innego sposobu zapisywania treści.



Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL