Dzisiaj 8 marca, święto kobiet i kolejny pretekst dla niektórych panów, by przylecieć z kwiatkiem, bo tak wypada. Nie, nie zamierzam znów narzekać, ani bojkotować tego święta. Zastanawiam się tylko ile osób zna jego genezę? Kto pamięta jeszcze, dlaczego świętujemy 8 marca?
A dzień ten jest niezwykły. Ustanowiono go świętem z szacunku dla kobiet, które walczyły za to, by być traktowane po ludzku i żyć w świecie, gdzie kobieta ma takie same prawa, jak mężczyzna.
Geneza ustanowienia święta kobiet
Coroczne międzynarodowe święto kobiet obchodzone jest 8 marca, dopiero od 1922 roku. Jego pierwsze obchody odbyły się w Ameryce w lutym 1909 roku i były hołdem złożonym kobietom pracującym w nowojorskiej fabryce bawełny w 1857 roku. Kobiety te strajkowały przeciwko złym warunkom pracy oraz takiej samej płacy, jaką otrzymywali mężczyźni. Strajk zakończył się pożarem, który pochłonął życie 129 kobiet.
W 1910 roku, na konferencji w Kopenhadze ustanowiono międzynarodowy Dzień Kobiet. Jego głównym zadaniem było upowszechnianie idei równouprawnienia, w każdej dziedzinie życia. Nie ustalono wówczas konkretnego dnia obchodów. Głosowanie było anonimowe i objęło ponad sto kobiet z 17 krajów.
W kolejnym roku obchodzono to święto po raz pierwszy w Austrii, Danii, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.
8 marca świętem kobiet
Data 8 marca stało się świętem kobiet dopiero w roku 1922 roku, na pamiątkę krwawo stłumionych strajków robotnic w Sant Petersburgu, w dniu 8 marca 1917 roku. Od roku 1965 święto to stało się oficjalnym świętem w Rosji, a stamtąd doszło i do Polski, gdzie stało się elementem propagandy. Były kwiaty, uroczystości i przemówienia oraz mydełka czy rajstopy wręczane w zakładach pracy. Uroczyste i huczne obchody święta Dnia Kobiet zniesiono w Polsce dopiero w roku 1993. I dobrze się stało, gdyż nie o celebrację tego święta chodzi, nie o kwiatek czy czekoladki, tylko o zwrócenie uwagi na problemy współczesnej kobiety. O uwzględnianiu jej praw przy tworzeniu ustaw, o równe traktowanie w pracy i życiu społecznym oraz na dopuszczeniu kobiet do głosu. To prawdziwa idea tego święta.
Każda kobieta chce być doceniona i zauważona. Każda pragnie mieć prawa, a nie tylko obowiązki. Wszystkie kobiety zasługują na szacunek, te w dawnych czasach za swoją walkę dla kobiet współcześnie żyjących i my wszystkie za swoje codzienne starania. Nie tylko w ten jeden dzień, 8 marca, lecz codziennie i o każdej godzinie.
I nie bójmy się tego domagać i o to walczyć.