Wszyscy piszący potrzebować będą narzędzi, które ułatwią im pracę. Nieważne, jakiego rodzaju pisaniem się zajmujesz, czy są to notatki służbowe, teksty copywriterskie naukowe czy powieści. W dzisiejszych czasach nie wystarczy już kartka i długopis, chociaż i one się przydają. Niewiele osób posługuje się również tradycyjną maszyną do pisania. Niemal wszyscy piszący korzystają z komputera, laptopa, notebooka etc. Dlatego zmieniły się narzędzia stosowane przez piszących. Oprócz sprzętu potrzeba odpowiedniego oprogramowania i o tym będzie dzisiejszy wpis.

Tradycyjne edytory tekstu

Edytory tekstu to podstawowe narzędzia pracy każdej osoby związanej z pisaniem. Nieważne czy piszemy w celach hobbystycznych, czy zawodowych dobry edytor potrafi zwykły tekst przekształcić w uporządkowany artykuł.

Microsoft Word

Najpopularniejszym i prawdopodobnie najczęściej używanym edytorem tekstu jest Microsoft Word. Sama używam tego programu, chociaż nie w jego najnowszej wersji. Jest prosty, przejrzysty i idealny do pisania niewielkich objętościowo tekstów. W przypadku długich tekstów może być kłopotliwy, zwłaszcza w edycji. Dlatego o ile można napisać w nim komfortowo tekst do kilku tysięcy znaków, to o tyle pisanie książki wymaga pewnego wysiłku i posiłkowania się innymi narzędziami.
Edytor Word można zakupić na oficjalnej stronie Microsoft

Libre Office i Open Office

Kto nie ma ochoty wydawać sporych kwot na abonament Worda, ten skorzystać może z całkiem przyzwoitych edytorów Libre Office lub Open Office.

Przez długi czas korzystałam osobiście z Open Office, dlatego dobrze go poznałam. Jest to program prosty w obsłudze i dostępny w języku polskim. Jednak jego największą zaletą jest brak opłat licencyjnych. Wystarczy pobrać program, zainstalować i używać go w dowolnym celu. Można go zainstalować na dowolnej liczbie komputerów, wykonywać kopie, a nawet rozdawać je rodzinie lub rozprowadzać wśród znajomych. Najważniejsze, że sam możesz z niego korzystać, bez żadnych kosztów.
Jeżeli dotychczas korzystałeś z Worda, wówczas będziesz musiał się przyzwyczaić do innego wyglądu programu. Poznanie go nie zajmuje wiele czasu, korzystanie staje się łatwe i przyjemne.
Program znajdziesz na oficjalnej stronie Open Office

Libre Office jest darmowym, ale równocześnie bardzo przyzwoitym edytorem. Można go pobrać w dowolnej wersji na sprzęt z dowolnym systemem operacyjnym: Windows, Linux lub na Maca. Pracując na nim, warto zapisywać dokumenty w formacie rtf, by uniknąć problemów spowodowanych różnicami w formatowaniu tekstu.
Program można pobrać ze strony Libre Office

Minimalistyczne edytory

OmmWriter to program służący do pisania. Jest minimalistyczny, by pomóc w skupieniu się podczas pisania. Pomóc w koncentracji ma neutralne tło, klimatyczna muzyka w tle oraz mocno okrojone możliwości edycji tekstu. Nie jest to program darmowy. Za jego użytkowanie trzeba zapłacić. Jeżeli nie zraża cię to, wówczas może stać się do dla ciebie idealne narzędzie.
Pobrać można go stąd: OmmWriter

Drugim popularnym programem tego typu jest FocusWriter, proste narzędzie wykorzystujące ukryty interfejs, który podczas pracy nie rozprasza piszącego. Program obsługuje pliki typu: txt, rtf oraz w stopniu podstawowym pliki odt. Dostępny jest dla systemów Windows, Linux i Mac OS X. Jego zaletami jest również dostępność w ponad 20 językach oraz brak kosztów.
FocusWriter możesz pobrać między innymi z tej strony.

Istnieją również edytory na Maca oraz na urządzenia z systemem Android. Do najpopularniejszych należą chyba iAWriter oraz ByWord. Piszę chyba, ponieważ nie testowałam żadnego z nich. Jeżeli interesuje cię ten temat, to odsyłam do artykułu, który napisał Piotr Grabiec, który opisuje właśnie te aplikacje. Artykuł nosi tytuł „Na ten edytor tekstu użytkownicy Androida czekali od lat”.

Elektroniczne notatniki

Żaden dziennikarz, pisarz czy copywriter nie obędzie się bez notatnika. Dzisiaj notatniki papierowe zostały niemal całkowicie wyparte przez e-notatniki. Pisze niemal, bo osobiście korzystam z papierowych i znam osoby, które również lubią tradycyjne notesy.

Obok notatników papierowych istnieją notatniki cyfrowe, typu OneNote oraz Evernote.
Ich zaletą jest dostępność w każdym miejscu i na różnych urządzeniach, głównie za sprawa pracy w chmurze. Notatki możesz zapisywać, edytować, rysować, nawet odręcznie. W funkcji premium istnieje możliwość dostępu offline.

Kompletne studia pisarskie

Studia pisarskie to zaawansowane narzędzia, będące nie tylko kombinacją edytora i notatnika, lecz również rozbudowane o wiele dodatkowych, często przydatnych funkcji.

Scrivener

Scrivener to kompletne studio dla każdego piszącego, zarówno dla scenarzysty, copywritera, pisarza, jak również dla naukowca czy studenta piszącego pracę dyplomową. Program jest bardzo funkcjonalny, pozwalający na szybkie przełączanie się pomiędzy fragmentem pracy. Ułatwia to nie tylko pisanie, ale i korektę. Można używać trybu pełnoekranowego, dzięki któremu nic nie będzie nas rozpraszać podczas pracy. Dzięki funkcji „compile” wyniki naszej pracy możemy zapisać w dowolnym formacie: rtf, docx, mobi lub epub. Zaletą jest również 30-dniowy okres próbny, w którym możemy program wypróbować i stwierdzić jego przydatność.
Program ma niestety też wady. Nie posiada spolszczenia, dlatego jego obsługa jest dość trudna do opanowania w całości. Poza tym jest to program płatny. Jeżeli nie zrażają was te niedogodności, to możecie go pobrać ze strony Literature and Latte.

YWriter

Ostatnim, jednak nie najgorszym programem jest YWriter stworzony przez autora książek science fiction Simona Haynesa. Program ten umożliwia pisanie różnego rodzaju tekstów od prostych tekstów, po całe książki. Program jest stosunkowo łatwy w obsłudze, a poza tym od wersji 5, zawiera spolszczenie. Posiada ciekawą opcję ustawienia minimalnej ilości znaków d zapisania w ciągu dnia.
Zapisany tekst można drukować lub zapisać, w którymś z wybranych formatów: rtf, txt, html.
Zaletą programu jest to, że jest darmowy. Pobrać go można z tej strony.

Moje narzędzia

Do tej pory korzystałam kolejno z edytorów Open Office oraz Word, które idealnie nadają się do krótszych tekstów. Testowałam również Scrivener, który jednak okazał się dla mnie za trudny i więcej czasu spędzałam na rozgryzieniu programu, niż na faktycznym pisaniu. Obecnie testuję Ywriter, badając jego funkcje i odkrywając zalety. Wszystko wskazuje na to, że chyba zaprzyjaźnimy się na dłużej.

A ty? Z jakich programów korzystasz podczas pisania? Jakie narzędzia pisarskie sprawdzają się w twoim przypadku?




Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL