Upały i konieczność pracy w wysokich temperaturach jest nieefektywna i męcząca. Dlatego też Główny Inspektor Pracy wydała specjalne zalecenia dla pracodawców. Muszą oni zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, czyli w tym przypadku ograniczyć niekorzystne skutki pracy w wysokich temperaturach. Niestety freelancerzy muszą o takie warunki zadbać sami.

Obowiązki pracodawcy w czasie upałów

Pracodawca powinien zapewnić pracownikom zimne napoje, gdy temperatura na stanowiskach w pomieszczeniach zamkniętych przekracza 28 stopni Celsjusza, a na otwartej przestrzeni 25 stopni Celsjusza.

Pracujący na otwartej przestrzeni w czasie upałów muszą mieć zapewniony odpoczynek w cieniu w zadaszonym miejscu. Powinni mieć nakrycie głowy, przewiewne ubranie, najlepiej pochłaniające promienie UV, a jeżeli to możliwe, móc wykonywać swoje obowiązki w innych godzinach, gdy jest chłodniej.

Pracujący w pomieszczeniach muszą mieć możliwość korzystania z urządzeń wentylacyjnych lub klimatyzacji. Należy też zadbać o to, by ograniczyć dopływ słońca do pomieszczeń poprzez zasłonięcie żaluzji lub rolet.

PIP zwraca też uwagę na pracę podczas upałów grup wrażliwych, czyli kobiet w ciąży, matek karmiących oraz pracowników młodocianych. Ci ostatni nie mogą być zatrudniani w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza jest wyższa, niż 65%.

Jeżeli dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin, wówczas zaleca się skrócenie dnia pracy. Można też wprowadzić dodatkowe przerwy na odpoczynek, bez uszczerbku na wynagrodzeniu.

Praca freelancera w upały

Niestety pracujący na własny rachunek muszą samodzielnie zadbać o właściwe warunki pracy. Powinniśmy zadbać o to by pomieszczenie, w którym pracujemy, było odpowiednio schłodzone. Możesz skorzystać z jednego z 6 sposobów na schłodzenie mieszkania.

Do zasłaniania okien warto wykorzystać zewnętrzne rolety lub markizy. Mają one lepszą skuteczność od żaluzji wewnętrznych, pozwalającą uzyskać o co najmniej kilka stopni niższą temperaturę powietrza. Prawdopodobnie wpływ na to ma brak nagrzewania szyb okiennych, które w innym przypadku oddają część ciepła do wewnątrz.

Należy dużo pić, tak by nie doprowadzić do przegrzania organizmu. Tutaj znajdziesz odpowiedź, ile powinniśmy wypijać wody. Jest to oczywiście sprawa indywidualna, ale można ją wyliczyć, a najlepiej słuchać własnego organizmu. Wypijanie za małej ilości płynów wpływa negatywnie na prace mózgu, obniża koncentrację oraz zwiększa znużenie.

Na szczęście pracując w domu nie musimy przestrzegać drees code i możemy pozwolić sobie na luz w doborze stroju. Często pracuję w samej bieliźnie, co jest rozwiązaniem w upały, pod warunkiem, że nie mamy w planach telekonferencji.

Owocnej pracy, pomimo niedogodnych warunków! A kto może niech jedzie na urlop.

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL