Copywriter to autor tekstów, zaś copywriting to szerokie pojęcie, które początkowo stosowane było w reklamie i oznaczało artystyczny etap jej powstawania. Obecnie pojęcie to odnosi się do tworzenie różnych rodzajów tekstów, nie tylko reklamowych To również tworzenie tekstów dla stron internetowych, tworzenie artykułów tematycznych oraz tekstów pozycjonujących.
Copywriter – miejsca pracy
Copywriter może być zatrudniony na etacie, w agencjach reklamowych lub wydawnictwach, może również pracować na własny rachunek, jako freelancer. Oprócz umiejętności pisania przyszły tekściarz powinien znać dobrze język ojczysty i prawidłowo się nim posługiwać. Powinien posiadać podstawową wiedzę marketingową oraz być kreatywny. Wiedza ogólna przydaje się, lecz ważniejsze jest doświadczenie. Takie zwykłe, życiowe doświadczenia, a nie tylko te w zakresie tworzenia tekstu. Praktyka jest dużo bardziej istotna, niż wykształcenie.
Jak zdobyć praktykę?
Istnieje wiele sposobów na zdobycie doświadczenia i każdy powinien znaleźć najbardziej odpowiedni dla siebie. Można uczyć się samodzielnie, poprzez kursy, czytanie blogów doświadczonych copywriterów, czytając literaturę związaną z branżą. I oczywiście pisać, pisać i pisać.
Innym sposobem jest podjęcie praktyk lub bezpłatnej współpracy. Pozwoli to na zdobycie niezbędnego doświadczenia, pozwoli doszlifować warsztat i uzyskać referencje.
Praktyki pozwolą nie tylko zdobyć doświadczenie, lecz także zbudować portfolio. Innym sposobem na zdobycie portfolio może być nasz blog, o ile taki prowadzimy. Dzięki niemu możemy zaprezentować nasze umiejętności.
28 maja 2020 at 09:36
Praca na swoim to było toś, co szczególnie mnie interesowało, gdy już wyszedłem z gimnazjum. Dlatego udało mi się wtedy znaleźć staż na Copywritera, a później pracować jako Copywriter SEO. Był to wspaniały start, ponieważ i dzisiaj pracuję zdalnie, co uwielbiam 🙂
28 maja 2020 at 10:47
Staż w agencji to dobry trening dla kogoś, kto chce pracować jako copywriter. Cieszę się, że spełniłeś swoje marzenia i robisz to co lubisz 🙂