Cyber Monday to obok Czarnego Piątku (Black Friday) drugie komercyjne święto, które przywędrowało do Polski z USA. Dlatego Cyber Monday związany jest ściśle z amerykańskim Świętem Dziękczynienia i świętem ruchomym. W 2023 roku Cyber Monday przypada 27 listopada.

Czym jest Cyber Monday?

Cyber Monday, inaczej cybernetyczny poniedziałek lub cyfrowy poniedziałek, to kolejna szansa na wyprzedaże. Od Czarnego Piątku różni go to, że o ile Black Friday dotyczy zakupów stacjonarnych, to poniedziałek jest zarezerwowany dla sklepów internetowych. Jednak coraz częściej granice te ulegają rozmyciu, a promocje rozciągają się w czasie, tworząc takie twory, jak Cyber Week, czyli cyfrowy tydzień okazji. Kolejną zauważalną różnicą jest rodzaj towaru. O ile w Black Friday kupuje się głównie elektronikę, to Cyber Poniedziałek koncentruje się głównie na odzieży i obuwiu, które przeważają w internetowych koszykach.

Skąd wziął się Cyber Monday?

Koncepcja Cyfrowego Poniedziałku narodziła się w Stanach Zjednoczonych, a określenia Cyber Monday użyto po raz pierwszy raz w 2005 roku. Zauważono, że w okresie po święcie Dziękczynienia sprzedaż wzrastała i nie dotyczyło to jedynie piątku po tym święcie, ale również poniedziałku po Czarnym Piątku. Dlatego Cyber Poniedziałek powstał jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie i wzrastająca popularność sprzedaży internetowej. W następnych latach sprzedaż w sklepach internetowych wzrastała, a użytkownicy wydawali coraz więcej. Do święta zakupów internetowych zaczęły przyłączać się też nowi sprzedawcy i to na całym świecie. W 2012 roku Cyber Monday został przekształcony w Cyber Week, czyli cyfrowy tydzień, a użytkownicy coraz chętniej robią zakupy w sieci. Obecnie spore grono osób woli robić zakupy bez wychodzenia z domu. Tym bardziej że w sieci można dostać już praktycznie wszystko.

Kiedy przypada Cyber Monday?

Dzień wielkich wyprzedaży w sklepach internetowych przypada zawsze na najbliższy poniedziałek po Czarnym Piątku. Zwykle jest to koniec listopada lub pierwszy poniedziałek grudnia. W 2023 roku dzień ten przypada na 27 listopada.

Tego dnia wiele sklepów będzie organizowało wyprzedaże, a obniżki mogą sięgać nawet 80%. Kupować możemy towary niemal ze wszystkich branż, chociaż w Polsce największą popularnością cieszą się sklepy z elektroniką oraz odzieżowe sieciówki. To okazja, by kupić sprzęt RTV, AGD, FOTO lub modne obrania i obuwie, po naprawdę atrakcyjnych cenach. Warto jednak dobrze przygotować się do tego zakupowego szaleństwa.

Jak kupować mądrze?

Cyber Monday to okazja, aby zrobić okazyjne zakupy dla siebie lub zakupić prezenty świąteczne dla przyjaciół i rodziny. Możemy to zrobić za naprawdę niewielkie pieniądze, pod warunkiem że przygotujemy się do wyprzedaży. Jak to zrobić?

  • Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na ceny interesujących nas produktów, na długo przed okresem wyprzedaży. Zdarzają się nieuczciwe praktyki polegające na zawyżaniu cen, które są wyższe niż przed „promocją”. Dlatego należy wcześniej zwrócić uwagę na ceny, by nie dać się oszukać.
  • Pamiętaj, że na promocje często trafia towar, który długo szukał nabywcy. Nie znaczy to, że musisz go kupować tylko dlatego, że ma niską cenę. Kupuj tylko to, czego potrzebujesz, a nie to, co jest atrakcyjne cenowo. Dzięki przemyślanym zakupom będziesz zadowolony z udanej transakcji. W innym przypadku kupisz masę niepotrzebnych, mimo że tanich rzeczy, a później sfrustrowany będziesz szukał możliwości zwrotu lub zostaniesz z opróżnionym kontem bankowym
  • Jeżeli zakupiony produkt ma wadę, to masz prawo żądać bezpłatnej wymiany, obniżenia ceny lub odstapienia od umowy
  • Unikaj płacenia za produkt przed jego otrzymaniem, chyba że znasz sprzedawcę i masz zaufanie do dostawcy
  • Zwróć uwagę na ukryte opłaty (koszt dostawy, montażu, koszt zwrotu).

To idealna okazja na zrobienie zakupów, które mogą być świątecznymi prezentami dla bliskich, zwłaszcza gdy sklep dokłada darmową wysyłkę. Jednak pamiętać, że to nie koniec atrakcyjnych wyprzedaży. Kolejne będą po Bożym Narodzeniu. Rozsądnie dysponuj swoimi środkami pieniężnymi i kupujmy z głową, by Cyber Monday nie pozostawił po sobie niesmaku i pustego portfela.

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL