Black Friday oraz następujący po nim Cyber Monday to dwa komercyjne święta, które przywędrowały do Polski ze Stanów. Stąd też Balck Friday obchodzony jest zaraz po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Cyber Monday, to kolejna szansa na wyprzedaże, coś w rodzaju przedłużenia Czarnego Piątku. Różnica polega głównie na tym, że Black Friday zarezerwowany jest dla sklepów stacjonarnych, a Cyber Monday dotyczy zakupów w Internecie. Coraz częściej granice te rozmywają się, a nawet rozciągają w czasie, na kilka dni. Powstają takie twory jak Black Week, dające możliwość tańszych zakupów w dłuższym okresie.

Kiedy przypada Black Friday w 2018 roku?

W Polsce Black Friday zwany jest Czarnym Piątkiem i przypada na 23 listopada. Tego dnia wiele sklepów będzie organizowało wyprzedaże, a obniżki mogą sięgać nawet 80%. W tym dniu można taniej kupić towary niemal wszystkich branż. Oczywiście, jak co roku największą popularnością cieszą się sklepy z elektroniką oraz odzieżowe sieciówki. To okazja, by kupić modne ubrania, sprzęt RTV, AGD, czy foto, po naprawdę niskich cenach. Warto jednak dobrze przygotować się do zakupów, a także do sprzedaży, o ile jesteś przedsiębiorcą.

Jesteś sprzedawcą? Przygotuj się!

Black Friday to szansa dla sprzedających, by pozbyć się towaru przed końcem roku, zwłaszcza takiego, który zalega na półkach. Nie chodzi jedynie o wciskanie klientom produktów zalegającym na magazynowych półkach. Dzień ten może stać się okazją do nawiązania kontaktu z klientem, do przekonania go do firmy i zatrzymania na dłużej, niż jeden dzień w roku.

Dlatego należy się wcześniej odpowiednio przygotować i zadbać o promocję, poprzez różne kanały. Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, to kanałami tymi będzie strona www, social media, czy kampania AdWords. Zadbaj, by komunikacja z klientem przebiegała bezproblemowo, bądź dostępny pod telefonem oraz odpowiadaj na maile.
Przygotuj towar, począwszy od opisów towarów na stronie, na zapasach magazynowych kończąc. Niech towary, które przeznaczysz do promocji, będą atrakcyjne dla klientów, również cenowo. Obniżka rzędu 5% nikogo nie skusi. Najlepiej kieruj się własnym osądem. Ile sam zapłaciłbyś za dany przedmiot? Po ile mógłbyś go wycenić, by nie być stratnym, a sam przedmiot stałby się atrakcyjny cenowo? Pomyśl o swoim kliencie.
Zadbaj o sprawną obsługę zamówień, tak by klient mógł cieszyć się zakupem, jak najszybciej. Zorganizuj pracę lub jeśli potrzebujesz, zatrudnij kogoś do pomocy. Takie działania przyniosą ci długofalową korzyść.

Kupuj z głową!

Black Friday oraz Cyber Monday to okazje, by znaleźć coś dla siebie lub zakupić prezenty świąteczne dla przyjaciół i rodziny. Można to zrobić za naprawdę niewielkie pieniądze, pod warunkiem, że przygotujemy się do wyprzedaży.
Problemem od lat są nieuczciwe promocje. Zdarza się, że towar, który pojawia się na promocji, ma taką samą lub nawet wyższą cenę niż przed promocją. Dlatego warto zorientować się wcześniej w cenach interesujących nas produktów, by nie dać się oszukać.

Na promocje często trafia towar, który długo nie znalazł swego nabywcy. Nie znaczy to, że ty musisz nim być. Kupuj przedmioty, których potrzebujesz, a nie to, co akurat jest w promocji. Dlatego wcześniej zastanów się, co chcesz kupić i szukaj tego na wyprzedażach. Da ci to gwarancję udanego zakupu, satysfakcję i radość, zamiast frustracji, problemów ze zwrotami lub z pustym portfelem.

Na koniec rada, by pamiętać, że Black Friday to dopiero początek. Po nim nastąpi sezon zimowych wyprzedaży, przypadających po Bożym Narodzeniu. Dlatego rozsądnie dysponujmy swoimi środkami pieniężnymi, kupujmy z głową, by Black Friday nie pozostawił po sobie niesmaku i pustych kieszeni.
Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL