Słownik to podstawowe narzędzie językowe dla każdego, nie tylko dla piszących. Jednak to oni przede wszystkim powinni dbać o poprawność językową swoich artykułów, wpisów internetowych oraz komentarzy. Od copywriterów, dziennikarzy czy blogerów wymaga się tekstów poprawnych pod względem ortograficznym i gramatycznym, a często również bogatych w synonimy oraz środki stylistyczne. Oczywiście nad tekstem pracują również moderatorzy i korektorzy, których zadaniem jest wyłapanie błędów, jednak lepiej świadczy o piszącym tekst całkowicie, lub niemal bezbłędny. W uzyskaniu takiego pomagają pomoce językowe w rodzaju słowników, czy leksykonów, coraz częściej w formie elektronicznej. Poniżej przedstawię kilka podstawowych narzędzi każdego piszącego, od ucznia, po profesjonalistę.

Słownik ortograficzny

Ortografia to dla niektórych prawdziwe utrapienie, jednak na pomoc przychodzi nam słownik ortograficzny. Znajdują się w nim słowa, ułożone alfabetycznie, często uzupełnione komentarzem dotyczącym prawidłowej pisowni. W słownikach ortograficznych on-line istnieje dodatkowo możliwość skorzystania z wyszukiwarki słów.

Kiedy postawić przecinek?

Osobnym problemem wielu osób jest interpunkcja. Ile razy zastanawialiśmy się, gdzie postawić przecinek? Pomoże nam w tym serwis internetowy proste przecinki, który w sposób prosty i przejrzysty przybliża zasady stawiania przecinków. Sama korzystam z tego serwisu, gdyż mam odwieczny problem z interpunkcją. Jeżeli też jesteś w tej grupie osób, to spróbuj to zmienić, gdyż od prawidłowego użycia przecinka zależy sens pisemnego przekazu.

Słownik synonimów

Kolejny słownik przydatny piszącym, zwłaszcza tym, którzy specjalizują się w pisaniu tekstów z synonimami. Można skorzystać z papierowej wersji słownika lub z internetowej witryny synonimy, gdzie umieszczono wyszukiwarkę synonimów, pomocną w szukaniu odpowiedniego wyrazu. Dzięki zastosowaniu słownika synonimów twoja praca zyska na niepowtarzalności oraz pozwoli uniknąć stylistycznej monotonii.

Słownik antonimów

Słownik antonimów, czyli wyrazów przeciwstawnych oraz wyrazów wieloznacznych pozwala wzbogacić tekst, również o wyrazy pochodzenia gwarowego, potocznego oraz słowa obcego pochodzenia. W internetowej wersji słownika antonimów znajdziemy około 4000 haseł.

Słownik języka polskiego

Słownik języka polskiego to kompendium wiedzy na temat poprawnego posługiwania się językiem polskim. Skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, bez względu czy posługują się językiem polskim zawodowe, czy prywatnie.

To bogate źródło informacji o poprawnym użyciu słów w języku polskim. Nie są to jedynie alfabetycznie ułożone hasła, ale także porady językowe, przykłady i inne informacje przedstawione w prosty i przystępny sposób. Słownik internetowy łączy w sobie elementy słownika języka polskiego, słownika poprawnej polszczyzny, słownika frazeologicznego i słownika ortograficznego.


Ze słowników mogą korzystać wszyscy, którzy publikują teksty w mediach, w serwisach społecznościowych, na forach internetowych oraz piszą różnego rodzaju teksty prywatne, lub zawodowe. Na pewno powinni skorzystać z nich wszyscy, którzy chcą pisać poprawnie i zrozumiale.
Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL