Aby oszczędzać w sposób efektywny i przynoszący rezultaty, musimy zacząć od poznania własnych finansów. Potrzebujemy zrozumieć, na co wydajemy pieniądze, ile ich wydajemy, oraz jaką kwotę możemy przeznaczyć na oszczędności. Kolejnym krokiem będzie określenie sposobów na pomnożenie oszczędności. Zanim jednak zajmiemy się tworzeniem budżetu, będziemy musieli wyznaczyć cele finansowe.

Ustalamy cele finansowe

Bez jasno określonych celów trudno rozpocząć oszczędzanie. Oczywiście można odkładać jakąś kwotę z przeznaczeniem na „czarną godzinę”, jednak łatwiej zmotywować się do oszczędzania, gdy wiemy, co jest celem naszego działania. Dlatego warto na początku jasno określić cel lub cele finansowe. Może to być odkładanie na studia, na nowy samochód czy na mieszkanie. Określenie konkretnego celu pomaga skupić się nim i motywuje do regularnego oszczędzania. Pozwala również nie ulegać zakupowym pokusom.

Określając cel oszczędzania, trzeba też wyznaczyć czas potrzebny do jego osiągnięcia. Pozwoli nam to zorientować się, jaką kwotę co miesiąc musimy odkładać i jak długo potrwa zbieranie na marzenia.

Tworzymy budżet

Tworzenie budżetu domowego pomaga lepiej zarządzać finansami. Szczegółowe zapiski pozwalają sprawdzić, na co wydajemy pieniądze, porównać je z dochodami i określić poziom wolnych środków pieniężnych.

Zaczynamy od zsumowania naszych dochodów i zaplanowania koniecznych wydatków. Dzięki temu widzimy, na co idą nasze pieniądze oraz możemy się zastanowić, z czego możemy zrezygnować, a jakie wydatki ograniczyć. Nadwyżki możemy przeznaczyć na zasilenie konta oszczędnościowego.

Następnie przez miesiąc, codziennie spisujemy wydatki, nawet te niewielkie. Dzięki temu na koniec miesiąca możemy przeanalizować, gdzie „rozeszły” się zarobki. Wydatki najlepiej grupować w kategoriach np. „Jedzenie”, „Dom”, „Komunikacja”, Hobby” itp. Pozwoli to zakończyć niekontrolowane wydawanie i rozpocząć oszczędzanie.

Najpierw zapłać sobie

Po miesiącu albo po kilku miesiącach prowadzenia budżetu domowego, mamy już niezłą orientację w osobistych finansach. To czas, kiedy umiemy dokładnie określić, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na nasze finansowe cele. I taką kwotę najlepiej odkładać od razu po wypłacie, zanim sięgniemy po te pieniądze.

Dobrze jest usunąć je sprzed oczu, np. wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe. Najlepiej ustalić automatyczne przelewy na to konto, aby regularnie odkładać pieniądze bez konieczności pamiętania o tym, co miesiąc. W moim banku jest możliwość utworzenia subkonta, które nazywa się skarbonka. Takich skarbonek można mieć kilka. Dzięki temu nie musisz pamiętać o comiesięcznych przelewach, a oszczędności będą rosły same.

Śledzenie wydatków

Regularna kontrola wydatków pomoże Ci wyeliminować niepotrzebne koszty i przeznaczyć więcej na oszczędności. Rozpoznanie zbędnych wydatków i ich eliminacja to kolejny krok, by efektywnie oszczędzać.

Z czego można zrezygnować lub maksymalnie to ograniczyć? Z jedzenia lub picia na mieście. Gotowanie w domu jest tańsze, ale też zdrowsze. Jeżeli nie możesz lub nie chcesz rezygnować z wyjść na miasto, to postaraj się zredukować ich liczbę.

Kolejnym wydatkiem wymagającym przyglądnięcia się są wydatki na usługi, z których korzystamy sporadycznie. Także kompulsywne zakupy robione pod wpływem chwili to strzał w kolano. Może to być kolejne ubranie, którego nie potrzebujesz, lub gadżet, który chociaż fajny, po chwili będzie kurzył się gdzieś w kącie. Przeanalizuj swoje wydatki i zastanów się, z czego możesz zrezygnować.

Oszczędzanie przez zmianę nawyków

Opłaty eksploatacyjne związane z utrzymaniem domu lub mieszkania to zwykle istotny punkt w naszym budżecie. Dlatego zastanów się, w jaki sposób możesz na nim zaoszczędzić. Może zmienisz dostawcę energii elektrycznej lub zmienisz taryfę. Zmień dostawcę Internetu. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz kilku płatnych platform streamingowych?

Ogranicz rachunki za energię, wymieniając żarówki na energooszczędne. Pomoże stosowanie wyłączników czasowych lub po prostu, wyłączanie nieużywanych sprzętów z kontaktu. Zmniejsz rachunek za wodę, zamieniając kąpiel na prysznic, a podczas mycia zębów zakręcaj kran z wodą. Zadbaj o szczelność instalacji wodnej, a krany wyposaż w perlatory. Oszczędności na usługach telekomunikacyjnych możesz uzyskać, zmieniając operatora, plan abonamentowy lub poprzez wyłączenie niepotrzebnych usług w telefonie.

Świadomie rób zakupy

Oszczędzanie to nie tylko odkładanie określonej kwot na konto, ale też świadome wydawanie. Idąc do sklepu spożywczego, zawsze przemyśl co kupić i trzymaj się listy. Unikaj spontanicznych zakupów, pod wpływem głodu lub emocji. Przed każdym większym zakupem zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz. Jeśli tak, to poszukaj najlepszej oferty. Korzystaj z promocji, wyprzedaży i porównuj ceny przed zakupem. Kupuj z głową, kierując się rozumem i racjonalnymi przesłankami. Kupuj dobre jakościowo rzeczy, które posłużą ci przez dłuższy czas. Kupując sprzęt AGD, wybieraj jak najmniej energożerny np. z oznaczeniem A+++.

Inwestuj oszczędności

Pierwszym etapem oszczędzania jest stworzenie sobie poduszki finansowej, która powinna być 6 krotnością naszych dochodów. Dzięki temu w razie utraty pracy lub w przypadku innego zdarzenia losowego spadniemy miękko i nie potłuczemy się tak, jakbyśmy tej ochrony nie posiadali.

Jeśli masz już odpowiednią poduszkę finansową, rozważ inwestowanie, tak by pomnażać swoje oszczędności. Inwestować możemy nawet małe kwoty, w myśl starego porzekadła „grosz do grosza, a będzie kokosza”. Może u nas będzie wyjazd na wczasy, nowy samochód lub wyższa emerytura. Pamiętajmy, że nawet małe kwoty, inwestowane systematycznie, mogą przynieść w dłuższej perspektywie widoczne efekty.

Jak inwestować na początku? Można zacząć od kont oszczędnościowych, lokat bankowych lub inwestować w obligacje Skarbu Państwa. Jeżeli nie chcemy inwestować samodzielnie, wówczas możesz powierzyć swoje pieniądze funduszom inwestycyjnym, które będą zarządzać twoimi pieniędzmi.

Jak zacząć inwestować?

  • Zainwestuj w edukację. Możesz czytać prasę finansową, blogi finansowe i poradniki. Nauczyć się oszczędzać można w każdym wieku.
  • Inwestuj tylko nadwyżki finansowe.
  • Zainwestuj w różne instrumenty finansowe, o różnym poziomie ryzyka.
  • Inwestuj regularnie, nawet niewielkie kwoty rzędu 50 lub 100 zł.
  • Uzbrój się w cierpliwość i ucz się na doświadczeniach.

Powodzenia w oszczędzaniu!

Zobacz: Oszczędzanie kluczem do finansowej stabilności

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL