Grudzień to ostatni miesiąc roku, w którym warto zrobić rzeczy, których nie zdążyliśmy zrobić przez pozostałe miesiące. Poza tym istotne jest podsumowanie mijającego roku, poczynienie założeń i planów na nadchodzący, a także przygotowanie się do świąt. Zaplanuj go, tak jak chcesz, lub skorzystaj z podpowiedzi.

1. Zrób podsumowanie roku

Przynajmniej raz w roku trzeba zrobić podsumowanie naszych celów i stopnia ich realizacji. Warto przeglądnąć finanse, porównać przychody i rozchody. Zastanowić się nad finansami osobistymi oraz przeanalizować finanse firmowe. Grudzień wydaje się odpowiednim po temu miesiącem.

Powinniśmy przeanalizować budżet domowy, jeżeli taki prowadzimy, ale też zobaczyć jak finansowo wygląda nasza firma. Czy nasze działania przynoszą zyski? Rozwijamy swoją działalność? Czy wykorzystaliśmy nadarzające się okazje? A może powinniśmy z czegoś zrezygnować, coś poprawić, uzupełnić dane, zaktualizować portfolio.

W końcu warto też zaktualizować cennik, jeżeli oferujemy usługi lub sprzedajemy produkty. Wyższe ceny możemy wprowadzić od nowego roku, ale ich wysokość możemy ustalić już w grudniu.

2. Zaplanuj święta

Grudzień to przede wszystkim święta i najczęściej gorący okres dla wszystkich. Dla firm i freelancerów oznacza to wzmożone działania promocyjny i sprzedażowe. To ostatni moment w roku, kiedy możesz coś zarobić, pod warunkiem, że przygotujesz dla swoich klientów ciekawą ofertę przedświąteczną.

Prywatnie to także intensywny czas. Musimy przygotować się do świąt, pomyśleć o prezentach dla bliskich, przygotować dom, potrawy, a wszystko po to, by móc cieszyć się spokojem w świąteczne dni. Dlatego pomyśl wcześniej o ozdobach świątecznych, przygotuj zapachowe świeczki, a może w tym roku kupisz pachnącą, żywą choinkę. Kup prezenty, a jeżeli masz czas, spróbuj wykonać je własnoręcznie. Zamiast kolejnego drogiego prezentu, postaw na ręcznie robione, ale dawane z serca.

Do przygotowań świątecznych zagoń całą rodzinę. Sprzątanie i zakupy będą przyjemniejsze w towarzystwie, a wspólnie przygotowane świąteczne menu będzie smakować każdemu. Aby ułatwić sobie pracę, polecam ci poradnik „Jak bez stresu przygotować święta Bożego Narodzenia” z harmonogramem sprzątania, zakupów oraz planem przygotowania świątecznych posiłków.

Na koniec nie zapominaj, że czas świąteczny to czas dzielenia się z innymi. Może w tym roku poszukaj fundacji, którą chcesz wspomóc. A może zakup kurs od koleżanki z branży? Ty będziesz się rozwijać, a ona zarobi parę złotych. Niekiedy nie chodzi tylko o prezenty materialne, lecz o słowa uznania, dobre życzenia, czy pomoc przy porządkach. I najważniejsze zrób to anonimowo, nie na pokaz.

3. Przystopuj i odpocznij

Grudzień to też czas, kiedy możesz pomyśleć o sobie. O swoim wypoczynku, zwłaszcza gdy miałeś intensywny rok. A może o swojej dalszej drodze, osobistym rozwoju lub poprawie zdrowia fizycznego. To dobry czas, by docenić i dopieścić siebie. Może nowa fryzura, nowa dieta, nauka kolejnego języka obcego, a może kurs doszkalający. Po co czekać do stycznia, zacznij już dziś!

Jeżeli jednak jesteś zmęczona i nie masz ochoty na dodatkową aktywność, wówczas włącz sobie tryb uśpienia. Posłuchaj ulubionej muzyki, oglądaj filmy, czytaj książki lub ostatecznie słuchaj audiobooków. Zrób to, na co masz ochotę, co sprawia ci przyjemność, a na co zwykle nie masz czasu.

4. Zaplanuj nowy rok

Grudzień to czas podsumowań, ale także planów. Zacznij więc planować nowy rok już dziś, a 1 stycznia zacznij ten plan wdrażać w życie. Pamiętaj jedynie, by postanowienia noworoczne planować z głową. Tylko wówczas mają one szansę realizacji. Oczywiście możesz te postanowienia zacząć realizować już w grudniu, bo kto ci zabroni? Ważne byś wykorzystała grudzień w taki sposób, by nie był to czas stracony.

Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL