Nadchodzą święta, a wraz z nimi czas prezentów. O ile nie pomyśleliśmy wcześniej o prezentach, to właśnie teraz jest ostatni dzwonek, by takowe przygotować. Mimo mody na własnoręczne przygotowywane prezenty tak naprawdę nadal wolimy coś kupić. Potrzebne są tylko dwie rzeczy, pieniądze i czas. W oszczędzaniu obu pomoże nam Internet.

Zalety i wady kupowania przez Internet

Zakupy w sieci z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, gdyż taka forma zakupów ma swoje zalety. Zakupy takie są wygodne, gdyż zakupu dokonujemy we własnym domu, nie ruszając się sprzed monitora komputera, przeglądając ofertę nieograniczonej ilości sklepów, czyli de facto mając dostęp do większej ilości produktów, niż moglibyśmy mieć w tradycyjnych placówkach. Także wybór płatności przyjmuje różne formy od kart kredytowych, poprzez przelew do zapłat przy odbiorze. Nie bez znaczenia jest fakt, że ceny w sklepach internetowych są niższe, niż w sklepach stacjonarnych. Towar dostajemy pod drzwi, dostarczony przez pocztę lub kuriera, niekiedy nawet nie płacąc za przesyłkę. Wystarczy tylko trafić na dzień darmowej dostawy lub zakupić towar za odpowiednio wysoką kwotę.

Niestety, jak zawsze tak i w przypadku zakupów przez Internet istnieją pewne wady. Największą jest niemożność dokładnego oglądnięcia towaru lub w przypadku ubrań przymierzenia ich. Obawiamy się, że towar może różnić się wyglądem od widzianego na zdjęciu, że może być uszkodzony lub niezgodny z zamówieniem. Dlatego tez wiele osób nie lubi zakupów w sieci. Powinny one pamiętać, że kupując poprzez Internet, zawieramy umowę sprzedaży, tyle że na odległość.

Jakie prezenty kupować w sieci?

Teoretycznie można kupić poprzez sieć niemal wszystko, jednak chcąc uniknąć niespodzianek, najlepiej jest kupować rzeczy, co do których mamy pewność, że nie mogą się różnić, niezależnie od miejsca zakupu. Do takich przedmiotów na pewno należą książki, zabawki, gadżety, a także sprzęt elektroniczny, czy sprzęt AGD. Przez sieć można kupować również żywność, zwłaszcza trwałą oraz napoje butelkowane.

Kupowanie odzieży i obuwia może być bardziej problematyczna, zwłaszcza gdy nie jesteśmy pewni rozmiaru lub obawiamy się, że kolor na zdjęciu i w rzeczywistości będzie się różnił między sobą. Rozwiązaniem może być zakup przedmiotu dokładnie takiego samego jak już posiadany lub wcześniejsza wizyta w sklepie stacjonarnym, gdzie można towar oglądnąć i przymierzyć, a na zakup zdecydować się później, poprzez sieć. Jest to dobre rozwiązanie, gdy nie jesteśmy pewni w momencie wizyty w sklepie.

Co zrobić, gdy towar nam nie odpowiada?

Zdarzyć się może, że zakupiony towar nam nie odpowiada lub że był to zakup prezentu, który okazał się nietrafiony. Taki towar, w przypadku zakupu przez Internet możemy zwrócić, w ciągu 14 dni od otrzymania przesyłki. Prawo do odstąpienia od umowy nie obejmuje zakupów dokonanych na aukcji z opcją licytacji, a także towarów wykonanych na zamówienie. Nie można również dokonać zwrotu biletów do kina, teatru, czy na imprezy rozrywkowe. Koszty przesyłki zwracanego towaru pokrywa kupujący.

Jak kupować taniej?

Zakupy w sieci pomagają również oszczędzać pieniądze, a to za sprawą porównywarek cenowych, które skupiają w jednym miejscu ofertę wielu sklepów i pozwalają na jej porównywanie w zakresie oferty cenowej oraz ceny dostawy.

Wspomnę tylko o dwóch takich serwisach, z których korzystam najczęściej. Pierwszym z nich jest ceneo.pl a drugim skapiec.pl W serwisach tych, wśród milionów towarów i cen, wybrać możemy interesujący nas produkt, w jak najkorzystniejszej cenie. W tym celu można skorzystać ze specjalnych filtrów, które uczynią twe zakupy bardziej dopasowanymi. Gdy jesteśmy niezdecydowani, to możemy poczytać opinie innych użytkowników kupujących dany produkt. Gdy nie odpowiada ci aktualna cena towaru, możesz ustalić alarm cenowy i poczekać na jej obniżkę lub gdy nie chcesz płacić za przesyłkę, ustawiasz zakładkę Kup lokalnie, gdzie dostaniesz listę punktów obioru towaru w swojej okolicy. Serwisy te są jedynie pośrednikami między kupującymi a sprzedającymi, a transakcję kupujący zawiera z danym sklepem internetowym.

Mam nadzieję, że przekonałam was, że zakupy w sieci są wygodne, łatwe i oszczędzają pieniądze, a prezent przez Internet może być rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają czasu na bieganie po sklepach i porównywaniu ofert.

Miłych zakupów i trafionych prezentów 🙂

 
Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL