Copywriter pisze teksty za pieniądze, więc nie można udawać, że temat finansów jest nieistotny, bo jest! Trzeba przecież, za co żyć, dlatego warto ustalić cennik. Wiadomo, że zleceniodawca chciałby dostać tekst za jak najniższą cenę, a wykonawca chciałby godziwej zapłaty za swoją pracę. Takie są prawa wolnego rynku.

Jaka jest cena za tekst?

Jakie pytanie, taka odpowiedź, czyli taka cena, jaki tekst. Cena tekstu zależy, bowiem od jego rodzaju, długości, jakości oraz marki autora. Jeżeli mamy do czynienia z doświadczonym copywriterem, to nie będzie on pracował za głodowe stawki i odwrotnie, początkujący, skusi się zapewne jakąkolwiek stawką.

Sama jestem początkująca, jednak pewnych rzeczy już się nauczyłam. Nie opłaca się pisać kilkunastu mało płatnych precli, zajmujących czas i wyjaławiających mózg. Lepiej napisać dwa, dobre artykuły tematyczne lub kilka wpisów na bloga.

Wiem, że nie ma czegoś takiego, jak cennik tekstów, gdyż nie da się sztywno określić cen. Nie ma jednej miary, więc i nie ma cennika. Wszystko jest płynne i umowne. Jednak przeglądając Internet, można spróbować zorientować się w ogólnych cenach za teksty. Poniżej przytaczam kilka przykładów, wraz z podaniem źródeł skąd pochodzą. Może cię to zainteresuje, tak, jak mnie.

Cennik, czyli ile kosztuje dobry tekst?

„Profesjonalny artykuł tematyczny” – 10 zł za tysiąc znaków,„Artykuł informacyjny” – 150 zł za stronę rozliczeniową (w tym wypadku chodzi o 1600 znaków),„Artykuł tematyczny/blogowy” – 20-30 złotych za tysiąc znaków,„Artykuły specjalistyczne” – do 10 tysięcy znaków – od 70 złotych za stronę,„Artykuł” – od 2 groszy od znaku,„Tekst specjalistyczny” – 30 złotych za tysiąc znaków,„Artykuł specjalistyczny opracowany przez specjalistę w danej dziedzinie” – od 350 zł, „Artykuły dziennikarskie o dowolnej tematyce wymagające researchu” – od 80 zł za stronę (1800 znaków ze spacjami),„Profesjonalny artykuł informacyjny, sponsorowany lub reklamowy” – 60 zł/1000 znaków,„Artykuł z samodzielnym zebraniem materiałów” – od 40 złotych netto,„Artykuł specjalistyczny” – od 14,9 zł za tysiąc znaków.

Źródło: Ile kosztuje dobry tekst? Jak wycenić pracę copywriterów? [art. ekspercki]

 
Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL