Jeżeli jesteś początkującym copywriterem, to najpewniej nie masz jeszcze swoich klientów i musisz szukać zleceń, gdzie się da. Jedną z metod, uważam, że najlepszą dla początkujących metodą jest pozyskiwanie zleceń na jednym z licznych portali oferujących zlecenia online.

Portale dla piszących

Portale te są pośrednikami pomiędzy zleceniodawcami i zleceniobiorcami, odciążając cię w wielu kwestiach. Nie musisz szukać klientów, nie martwisz się o wystawianie faktur, ani o rozliczenia z fiskusem. Jedyne co musisz robić to pisać. Korzystanie z portali ma też swoje wady. Po pierwsze częścią zarobków musisz się dzielić, po drugie stawki są najczęściej na niskim poziomie, wybór tematów ograniczony, a konkurencja duża. Jest to jednak możliwość rozpoczęcia, wprawienia się w pisaniu różnorakich tekstów, a często nawiązania osobistych kontaktów z klientem.

Wymienię kilka, z którymi mam lub miałam do czynienia:

  • Good Content, to rzetelny serwis, oferujący spory wybór ofert, różnego typu i za zróżnicowane stawki. Rzetelni, konkretni i fachowi, a na dodatek wypłacalni. Nigdy nie mieliśmy z nimi nieporozumień, potknięć, a pieniądze dostawaliśmy naprawdę szybko, po osiągnięciu progu 100 zł.
  • Giełda tekstów to kolejny serwis, w którym można pisać i umieszczać na stronie dowolne teksty, które następnie są przez portal sprzedawane. Niestety mój żaden się nie sprzedał, widocznie nie trafiłam w gust odbiorców. Poza tym wystawiane są zlecenia, które się licytuje, a klient wybiera pasująca mu ofertę.
  • Text Bookers, to platforma, która oferuje sporo zleceń o różnym stopniu trudności, w różnych stawkach, zależnych od rodzaju tekstu. Copywriterzy są oceniani zarówno na początku, jak i podczas pisania każdego tekstu, a ich stawka zależy od jakości pracy. Stawki są niskie, a dobrze płatnych zleceń niewiele. Najwięcej jest ofert pisania tekstów preclowych, najniżej opłacanych, więc aby zarobić wymagane 100 złotych do wypłaty, trzeba sporo się napisać. Portal dobry, ale jako dorobienie
  • TextBroker, to kolejny serwis, jednak aby wejść do niego, należy napisać tekst próbny, który zostaje oceniony i na tej podstawie mamy możliwość wybierania zleceń. Niestety zleceń nie ma dużo i pojawiają się nieregularnie i szybko znikają. To chyba największa wada tego serwisu.
  • Useme.eu to serwis nie tylko dla piszących. Zlecenia wystawiane są publicznie, a chętni przystępują do ukrytej licytacji, bez widocznych stawek. Jest to o tyle korzystne, że nie ma zaniżania stawek, w celu wykoszenia konkurencji. Dodatkowym atutem tego serwisu jest umożliwienie freelancerom, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej wystawiać faktury.

Portale ogłoszeniowe

Portale ogłoszeniowe oferują pracę dla freelancerów różnych specjalności, także dla copywriterów. W miejsce gdzie trafia każdy początkujący, są Zleca.pl. Zleceń możecie szukać również przez oferia.pl
Serwisami oferującymi pracę, zarówno stałą, jak i dorywczą są praca.money.pl, czy olx.pl. Przy odrobinie szczęścia można tam znaleźć interesującą ofertę współpracy.
Strony, co do których miałam wątpliwości gdzie je umieścić były Freelancer.com, gdzie zlecenia oferowane są w kilku językach oraz nasz rodzimy serwis Freelanceria.pl. Ofert na obu serwisach jest sporo, niestety mnie osobiście odstrasza licytacja.

Zlecenia na forach internetowych

Na specjalistycznych forach internetowych można zarówno odpisywać na oferty, jak i też zamieścić własne ogłoszenie. Przykładowe fora to

Grupy na FB

Na FB powstało wiele grup oferujących pracę pracującym w domu. W odpowiedniej grupie pracę znajdzie zarówno grafik, jak i copywriter.

Szukając zleceń mamy naprawdę nieograniczone możliwości, tylko trzeba je rozważnie wykorzystywać. Im dłużej będziemy pisać, tym łatwiej dokonamy selekcji źródeł zleceń. Zadowoleni klienci będą zwracać się do nas o pisanie tekstów, również prywatnie. Rozpoczynanie z portalem to najlepsza droga, gdy zaczynamy i szansa na dorobienie, w czasie gdy nie mamy lepiej płatnych, indywidualnych zleceń.




Instagram
LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
Follow Me
EMAIL